Aparat ortodontyczny. Zasady higieny. Jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej?

Zdrowie

Higiena jamy ustnej przy stałych aparatach ortodontycznych jest prawdziwym wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z aparatem montowanym na przodzie uzębienia, czy aparatem lingwalnym, który umocowany jest od wewnętrznej strony zębów. W każdym z tych przypadków podstawowym warunkiem skutecznej pielęgnacji jest odpowiednia szczoteczka.

Na szczęście wybór jest spory i aparat ortodontyczny obok używania tradycyjnych szczoteczek, nie wyklucza stosowania nowoczesnych szczoteczek elektrycznych i sonicznych. Nie znaczy to jednak, że każda z nich się do tego nadaje. Tak niestety nie jest. Dla osób korygujących wadę zgryzu za pomocą aparatu stałego przeznaczona jest specjalna linia produktów, na które składają się szczoteczki ortodontyczne oraz specjalnie dostosowane do aparatów korekcyjnych końcówki szczoteczek elektrycznych i sonicznych. Zanim jednak zapoznamy się dokładniej z tematem szczoteczek, warto przypomnieć najważniejsze zasady higieny jamy ustnej przy stałych aparatach ortodontycznych.

Stały aparat ortodontyczny i zasady higieny jamy ustnej

Zamontowane na zębach łuki i zamki korekcyjne są idealnym siedliskiem dla wszelkiego rodzaju bakterii. W takiej sytuacji z pielęgnacją jamy ustnej nie ma żartów i przez okres noszenia aparatu musi być ona naprawdę wzmożona i przede wszystkim dokładna. Nie wystarczy tutaj mycie zębów dwa razy dziennie. Konieczność ich szczotkowania zachodzi po każdym posiłku, nawet tym najmniejszym.

Samo mycie zębów jest o tyle trudne, że nie tylko musimy starannie usunąć wszystkie resztki jedzenia zalegające w elementach aparatu i jeszcze trudniej dostępnych niż zwykle przestrzeniach międzyzębowych, ale trzeba zrobić to na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić konstrukcji. Z tego powodu proces ich mycia musi przebiegać powoli i spokojnie, a jednocześnie niezwykle dokładnie. Dlatego obok szczotkowania warto stosować płyn do płukania ust, który dotrze do bardziej trudno dostępnych miejsc. Można zaopatrzyć się także w irygator stomatologiczny, który najskuteczniej poradzi sobie z czyszczeniem zębów w trakcie noszenia aparatu. Opracowano w oparciu o informacje z: https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/aparaty-ortodontyczne-rola-i-rodzaje/

A co z tymi szczoteczkami?

Szczoteczki do aparatów ortodontycznych

Szczoteczka ortodontyczna różni się od zwykłej sposobem wycięcia włosia, gdzie przez środek przebiega specjalne wgłębienie, które zapobiega uszkodzeniu aparatu. Również kształt główki jest tak dostosowany, aby czyszczenie zębów było wygodniejsze i skuteczniejsze. Nie bez znaczenia jest też stopień twardości włókien. Włosie nie może być bowiem ani za twarde, ani za miękkie. Producenci szczoteczek ortodontycznych dbają o to, aby były one jak najbardziej optymalne pod tymi względami.

Szczoteczki soniczne, elektryczne i specjalistyczne

W przypadku innych szczoteczek, takich jak szczoteczki soniczne i elektryczne, dostępne są specjalne końcówki do szczoteczek dedykowane dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Włosie w szczoteczkach elektrycznych ma inne rozłożenie gęstości, tak by nie doszło do zerwania zamków w trakcie mycia. Szczoteczka soniczna ze względu na technologię działania może być używana ze zwykłą końcówką, ponieważ jej skuteczność jest duża nawet przy delikatnym szczotkowaniu.

Jak przeczytać można w serwisie Szczoteczka-elektryczna.edu.pl, wśród szczoteczek ortodontycznych znajdują się również szczoteczki jednopęczkowe, które świetnie sprawdzają się przy miejscowej pielęgnacji elementów aparatu oraz specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w których włosie zostało umocowane na długich, wąskich szczoteczkach, mających postać wyciorków.

Z uwagi na wysokie koszty aparatów ortodontycznych nie warto oszczędzać na akcesoriach pielęgnacyjnych, które zapewnią nam odpowiednią higienę jamy ustnej. Inwestując w piękny uśmiech i zakładając aparat, koniecznie trzeba zadbać o to, aby po jego zdjęciu zęby były zdrowe i nie posiadały przebarwień. A do tego niezbędne są szczoteczki ortodontyczne, które pozwolą nam w bezpieczny sposób przejść cały okres korekcji naszego zgryzu.

Leave a Reply