Cukrzyca ciężarnych to coraz powszechniej diagnozowany problem. Około 3 – 6% kobiet w ciąży dotkniętych zostaje cukrzycą ciężarnych. U niemal połowy z nich schorzenie powróci w kolejnej ciąży, a u 30% doprowadzi do rozwoju w przyszłości cukrzycy typu 2. Podstawą terapii cukrzycy ciężarnych jest dieta – warto przyjrzeć się bliżej tym specjalnym zaleceniom dietetycznym.
Kto może zachorować na cukrzycę ciężarnych?
Już sama ciąża i specyficzne zmiany hormonalne predysponują każdą kobietę do rozwoju cukrzycy ciężarnych. Jednak nie rozwija się ona u każdej kobiety – kluczowe znaczenie mają określone czynniki ryzyka. Najważniejsze z nich to:
– nadwaga lub otyłość
– wiek powyżej 35 lat
– wcześniejsze porody
– urodzenie w przeszłości dziecka o masie ciała przekraczającej 4 kg
– nadciśnienie
– cukrzyca typu 2 w rodzinie
Każda kobieta, która narażona jest na rozwój cukrzycy ciążowej, powinna zwrócić szczególną uwagę na dietę. Nie powinna ona zbytnio odbiegać od diety dla cukrzyków. Przede wszystkim – należy znacząco ograniczyć spożycie węglowodanów. Jednocześnie nie trzeba obawiać się osłabienia czy spadku poziomu glukozy we krwi – niższa podaż węglowodanów powinna być zrekompensowana wyższym spożyciem tłuszczów. A te zapewnią uczucie sytości i optymalny poziom glukozy we krwi.
Jak leczyć cukrzycę ciążową?
Dieta przy cukrzycy w przebiegu ciąży nie różni się zasadniczo od leczenia cukrzycy w ogóle. Jedynym wyjątkiem jest brak możliwości stosowania leków – w wyjątkowych przypadkach sięga się po insulinę. Można temu jednak zapobiec – i na tym polega kluczowa rola diety w cukrzycy ciążowej. Zaraz po zdiagnozowaniu cukrzycy należy wprowadzić odpowiednią dietę. Oczywiście świadomość czynników ryzyka umożliwia prewencję cukrzycy – także przy zasadniczym udziale diety.
Dieta niskowęglowodanowa czy dieta oparta na tłuszczach uznawana jest obecnie za najskuteczniejszy sposób leczenia cukrzycy i zapobieganiu jej powikłaniom. Spożycie tłuszczów zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny, redukuje wahania poziomu cukru we krwi, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, działa przeciwzapalnie (w przeciwieństwie do diety wysokowęglowodanowej). Przepisy dla cukrzyków zawierają nie tylko tłuszcze roślinne, ale także zwierzęce – są one konieczne dla właściwej syntezy hormonów, a w ciąży jest to kwestia kluczowa.
Masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące diety w cukrzycy? Skorzystaj z fachowej pomocy dietetyka, ale nie wybieraj przypadkowo. Udaj się do dietetyka, który specjalizuje się w leczeniu cukrzycy i innych zaburzeń hormonalno – metabolicznych.