Jak dbać o oczy alergika?

Zdrowie

U niektórych osób można zauważyć pewną tendencję do nadwrażliwości oczu, która przejawiać może się na wiele sposobów, a powodów występowania alergii również można wyliczać w nieskończoność. Dzisiaj skupimy się jednak na najważniejszych czynnikach, które mogą przyczyniać się do różnych uczuleń oczu. Jeśli zatem sam borykasz się z podobnym problemem, radzimy dokładnie zagłębić się w nasz poniższy artykuł, gdzie znajdziesz odpowiedź jak się go pozbyć.

Skąd nadwrażliwość oczu?

Na samym początku warto wyjaśnić w ogóle z jakich przyczyn może powstawać alergia, która rzutuje głównie na nasze oczy. Jak wspomnieliśmy we wstępie możliwości może być naprawdę wiele, aczkolwiek chcemy tutaj skupić się na najczęściej występujących. Zatem pierwszą rzeczą, która może ewentualnie powodować u Ciebie nadwrażliwość jest nadmierne spędzanie czasu przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu. Wszelkie urządzenia elektroniczne mogą mieć niestety na nas podobny wpływ, przez co nasze oczy przestają powoli wytrzymywać i zaczynają słabnąć. Można to zauważyć zarówno na płaszczyźnie wyraźnego widzenia, jak i samej kondycji zdrowotnej oczu. Promienie UV oddziałują na gałki oczne, przez co stopniowo je wysuszają i narażają na liczne podrażnienia, których nie jesteśmy w stanie uniknąć, gdy przykładowo pracujemy dużo przy komputerze.

Alergia może wynikać również ze intensywnego działania klimatyzacji, która załóżmy znajduje się w miejscu Twojej pracy i non stop oddziałuje na Twoje oczy. Jednak kolejną najczęstszą przyczyną pojawienia się pierwszych symptomów uczulenia oczu jest pylenie roślin i kwiatów, które mimowolnie przemieszczają się za pomocą wiatru i mogą znaleźć się dosłownie wszędzie. Wówczas nie ma najmniej możliwości, abyś nie został narażony na ich działanie, a Twoje oczy nie zaczęły przykładowo szczypać. To tylko parę wymienionych powodów alergii, które naszym zdaniem pojawiają się najczęściej na listach czynników determinujących nadwrażliwość oczu.

Pierwsze oznaki

Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy Ty również zmagasz się z przewrażliwionymi oczami, powinieneś sprawdzić niektóre z niżej wymienionych przykładów symptomów alergii oczu, które mogą mieć miejsce również u Ciebie. Mamy na myśli między innymi:

  • zaczerwienione oczy
  • nadmierne łzawienie
  • pieczenie, swędzenie lub szczypanie
  • uczucie wyschniętych i zmęczonych oczu
  • konieczność częstego mrugania i przecierania oczu
  • bóle głowy
  • krótkie rozmazywanie obrazu

To tylko część objawów z jakimi może mieć styczność osoba o nadwrażliwych oczach, które zdecydowanie dają o sobie znać, kiedy oddziałują na nie różne czynniki czy alergeny. W przypadkach, gdy zaczyna Ci to mocno doskwierać powinieneś skonsultować się z lekarzem, a jeśli jednocześnie nosisz soczewki kontaktowe, musisz koniecznie przeczytać więcej o naszych wskazówkach poniżej.

Co ze szkłami kontaktowymi i alergią?

Nieco inaczej sytuacja wygląda, kiedy jednocześnie nosisz soczewki i masz problemy z nadwrażliwymi oczami. Wówczas przyczyną może być także zbyt częste lub długie noszenie szkieł na oczach, które mimo wszystko powinny odpocząć czy to w ciągu dnia albo w nocy. Być może warto zastanowić się nad zmianą producenta soczewek kontaktowych, a jeśli wszystkie te opcje zostały przez Ciebie wykorzystane i nic do tej pory Ci nie pomogło, to powinieneś zastanowić się nad kupnem specjalnego płynu do soczewek dla alergików.

Różni się on od typowych preparatów do czyszczenia i przechowywania szkieł, ponieważ nie posiada konserwantów, a jedynie naturalne składniki i inne elementy, które idealnie nadają się do mocno wrażliwych i skłonnych do alergii oczu. Właśnie w ten sposób możesz uniknąć przykrego szczypania czy łzawienia oczu, a zyskać znów pełnię komfortu i ulgę podczas codziennego funkcjonowania.

Leave a Reply