Dlaczego na lato warto wybrać soczewki kontaktowe?

Zdrowie

Słońce, plaża i wypoczynek – jednym słowem lato! Niezależnie od tego, czy urlop planujesz spędzić nad morzem, pod namiotem czy w egzotycznym mieście, warto zadbać o zdrowie swoich oczu. Nieustannie wystawione na działanie promieni słonecznych, oczy narażone są na zmętnienie soczewki lub przerost spojówki. Jest to spowodowane zwiększoną ekspozycją na promienie ultrafioletowe, czemu można z łatwością zapobiec, zakładając dobre okulary przeciwsłoneczne. Co jednak zrobić w przypadku, gdy w grę wchodzi również wada wzroku?

Chroń oczy przed promieniowaniem UV

Intensywne słońce, choć zachęca do aktywnego wypoczynku, wiąże się z licznymi niedogodnościami dla oczu. Odczuwają to zarówno osoby noszące soczewki kontaktowe, jak i ci, których wzrok na co dzień działa bez zarzutu. Ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB jest niezwykle prosta – wystarczy lekkie ubranie i krem z filtrem. Jednak oczy nie reagują jedynie na promienie, które dostają się do nich bezpośrednio ze źródła światła, ale również na te odbite od otoczenia. Aby zagwarantować bezpieczeństwo i ochronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym, należy zapewnić osłonę z każdej możliwej strony. Pomogą w tym soczewki kontaktowe z filtrem UV, fotochromowe okulary przeciwsłoneczne i kapelusz – koniecznie z szerokim rondem!

Suche powietrze i wszechobecna klimatyzacja wpływają negatywnie na rogówkę, wysuszając ją, co prowadzi do pieczenia i wywołuje tak zwane uczucie „piasku pod powiekami”. Aby uniknąć dyskomfortu w okresie wakacyjnym, warto sięgnąć po soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokiej przepuszczalności tlenu i naturalnym systemie nawilżania. Do takiego grona należą między innymi soczewki Biofinity producenta CooperVision. Zastosowany materiał (Comfilcon A) jest zaawansowaną mieszanką hydrożelu i silikonu, która wykorzystuje technologię materiałową AquaForm, dzięki czemu soczewki kontaktowe Biofinity zachowują wysoki poziom nawilżenia nawet przez 30 dni noszenia bez zdejmowania.

Czasowe czy jednodniowe – jakie soczewki wybrać?

Najwygodniejszym rozwiązaniem, które samo nasuwa się na myśl, są soczewki jednodniowe. W przeciwieństwie do szkieł o przedłużonym trybie noszenia, nie wymagają pielęgnacji. Wystarczy założyć je rano, cieszyć się ostrością widzenia przez cały dzień i wrzucić do kosza, kładąc się spać. Największą zaletą soczewek jednodniowych jest zdecydowanie higiena użytkowania. Jeden dzień jest niewystarczającym okresem, by na powierzchni soczewki nagromadził się osad białkowy czy bakterie, dzięki czemu soczewki jednodniowe są bezpieczne, wygodne i bezproblemowe.

W przeciwieństwie do soczewek jednodniowych, szkła kontaktowe o przedłużonym trybie noszenia przypominają okulary korekcyjne. Wymagają szczególnej troski, codziennej pielęgnacji i ostrożności, a uszkodzenie ich podczas typowych aktywności wakacyjnych (jak pływanie lub nurkowanie) wiąże się z bardziej kosztowną niż w przypadku „jednorazówek” wymianą. Nie można im jednak odmówić jednej zalety – w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych, szkła kontaktowe pozwalają na założenie chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki kolorowe na specjalną okazję!

Nie oszukujmy się – wakacje to nie tylko wypoczynek, ale też doskonały czas, by świetnie się bawić! Liczne imprezy, koncerty i festiwale to okazja, by założyć wyjątkowe ubrania, które spędziły rok w szafie, czekając na lato. Jednak imprezowa stylizacja nie musi kończyć się na zmianie garderoby czy wyjątkowym makijażu. Zakładając soczewki kolorowe, możesz kompletnie odmienić swój wizerunek i pokazać się z najlepszej strony! Zmiana koloru, nadanie oczom blasku czy szalony wzór – z soczewkami kolorowymi staje się to proste. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób z wadą wzroku. Na rynku dostępne są profesjonalne soczewki o mocy do -8 dioptrii. Korekcyjne soczewki kolorowe to sposób na odświeżenie swojego wizerunku, na który może zdecydować się niemal każdy – na specjalną okazję i na co dzień!

Leave a Reply