Czy dzieci mogą używać soczewek?

Zdrowie

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociechy mogą używać soczewek kontaktowych. Pod wieloma względami jest to wygodne rozwiązanie, ale czy soczewki są na pewno odpowiednie i bezpieczne dla dzieci? Nic dziwnego, że opiekunowie mają wiele obaw. Noszenie soczewek wiąże się także z koniecznością właściwej pielęgnacji, trzeba opanować umiejętność ich wkładania i ściągania. Jaką decyzję więc podjąć?

Czy soczewki są odpowiednie dla dzieci?

Z punktu widzenia medycyny soczewki można nosić od najmłodszych lat, ponieważ oko jest już wystarczająco na to rozwinięte. Bywa, że w przypadku wybranych chorób okulistycznych zakłada się je nawet niemowlakom, co pozwala na skorygowanie ich wad wzroku. Decyzja ta każdorazowo powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Należy również wziąć pod uwagę inny aspekt. Noszenie soczewek wymaga przestrzegania zasad higieny i dbałości o nie. Dzieci są do tego zdolne dopiero w wieku szkolnym.

Czy warto, aby dziecko nosiło soczewki?

Tak! Warto, aby dziecko nosiło soczewki, ponieważ okulary znacznie ograniczają codzienną aktywność. Dzięki soczewkom pociecha może pływać, biegać, skakać i uprawiać wszelkie możliwe sporty. Dużą zaletą są względy estetyczne. Zdarza się, że rówieśnicy wyśmiewają osobę w okularach. Szczególnie nastolatkowie mają na uwadze swój wygląd. Poza tym tradycyjne okulary łatwo jest zniszczyć czy uszkodzić, a na sutek dużej wilgotności może być widoczna na nich para – w przypadku soczewek ten problem nie występuje. Decydując się na to, aby dziecko nosiło soczewki, trzeba jednak odbyć z nim trening dotyczący zasad ich pielęgnacji i higieny.

Po które soczewki dla dziecka sięgnąć?

Soczewki kontaktowe dla najmłodszych powinny cechować się najwyższą jakością. Dlatego warto sięgnąć po produkty uznanej firmy Acuvue. Ich soczewki wykonane są z miękkich i komfortowych materiałów. Chronią one także oko przed szkodliwym promieniowaniem UV i pozwalają na uprawianie sportów. Ponieważ firma Acuvue oferuje różnego rodzaju soczewki, z łatwością dopasować można je do wady wzroku dziecka, skutecznie je korygując i ułatwiając uczniowi codzienne aktywności.

Soczewki kontaktowe w przypadku dzieci? Tak, to może być dobry pomysł. Decyzję należy jednak podjąć wspólnie, zarówno z lekarzem, jak i dzieckiem. Choć nawet najmłodsi mogą nosić soczewki, warto wziąć pod uwagę to, że nie są oni w stanie zadbać o ich właściwą pielęgnację. Z tego powodu zaleca się raczej soczewki dzieciom w wieku szkolnym oraz nastoletnim, które mogą na cały dzień zapomnieć o swojej wadzie wzroku.

Leave a Reply