Echokardiografia, czyli potocznie zwane echo serca to metoda badania serca wykorzystująca zjawisko echa ultradźwięków. Badanie jest nieinwazyjne i pozwoli ocenić budowę i działanie zastawek serca. Umożliwi także pomiar pracy komór i diagnozę ad serca.
Czym jest echo serca?
Badanie pozwoli na ocenę struktury serca, kurczliwość mięśnia, przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór. Echo serca ułatwi wykrycie przebytego zawału, wykryje skrzeplinę, nowotwór serca i płyn w osierdziu. To najważniejsze obok EKG badanie podczas pracy kardiologa. Może być wielokrotnie powtarzane i nie ma skutków ubocznych. Opis badania wraz ze zdjęciami zostaje przekazany pacjentowi.
Wskazania do badania
Wskazaniem do wykonania echa serca są poważne choroby serca, np. choroba niedokrwienna, zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia lub choroba zakrzepowo-zatorowa. To nieocenione narzędzie do badania wrodzonych wad serca lub ocenie pooperacyjnej wszczepionych zastawek czy by-passów. Badanie rozpozna także przyczyny szmerów serca, bólów w klatce piersiowej oraz zaburzeń rytmu. Pozwoli ocenić nieprawidłowości w budowie lub funkcjach dużych naczyń żylnych, lub tętniczych. Inne wskazanie to podejrzenie tętniczego nadciśnienia płucnego. Najczęstszą przyczyną wykonywania badania jest kontrola nadciśnienia tętniczego, które jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.
Jak się przygotować?
Do badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wystarczy przejść wcześniej wstępne badanie kardiologiczne, czyli EKG i RTG klatki piersiowej. Wyniki tych badań należy przekazać osobie wykonującej echo serca.
Na czym polega badanie?
Przeprowadza się je specjalnym aparatem, który jest wyposażony w głowicę i jest podłączony do monitora. Głowicę przesuwa się po klatce piersiowej pacjenta, a badany obszar ukazuje się na ekranie monitora. Ten rodzaj badania nazywany jest przezklatkowym. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Na ten rodzaj echa serca nie trzeba się przygotowywać. Czasem jednak stosuje się badanie z podaniem kontrastu. Obraz na monitorze będzie wówczas wyraźniejszy. Pacjentowi zostaje wówczas podana dożylnie substancja cieniująca. Jeśli wyniki badania okażą się za mało jednoznaczne, można wykonać badanie przez przełyk. Wówczas pacjent musi być na czczo. Otrzyma również leki przeciwbólowe. Lekarz wprowadzi przez przełyk małą sondę, która po ulokowaniu w pobliżu serca prześle obraz na monitor. Lekarz dobierze rodzaj badania w zależności od predyspozycji pacjenta.
Źródło: Echo serca Lublin