Emolienty: czym są i kiedy je stosować?

Kosmetyki

Emolienty to tłuste substancje, takie jak wazelina, oleje, wosk i silikony, które pomagają utrzymać nawilżenie i elastyczność skóry, zmniejszając stopień utraty wody z naskórka, czyli zewnętrznej warstwy skóry. Pomagają one również w tworzeniu warstwy ochronnej dla skóry. W przypadku pacjentów ze schorzeniami takimi jak łuszczyca czy AZS, stosowanie emolientów jest niezwykle istotną częścią codziennej pielęgnacji skóry. Jakie jednak emolienty wybrać i w jakich sytuacjach je stosować? Podpowiadamy.

Rodzaje substancji nawilżających

Substancje nawilżające znajdują się w składzie bardzo wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, jak chociażby w kremach do twarzy i balsamach do ciała. Kosmetyki pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym najczęściej zawierają dwa rodzaje substancji nawilżających: emolienty i humektanty.

  • Emolienty są substancjami o działaniu okluzyjnym. Pokrywają one skórę, tworząc fizyczną barierę ochronną, która zapobiega utracie wody. Przykładami są wazelina, woski, oleje i silikony. Działają również zmiękczająco na naskórek.
  • Humektanty to substancje takie jak gliceryna czy mocznik, które przyciągają wodę z atmosfery i dolnych warstw skóry i wiążą ją w naskórku, zapewniając jego nawodnienie. Doskonałym humektantem jest między innymi żel z aloesu.

To, w jaki sposób i w jakim stosunku emolienty i humektanty występują w kosmetyku, determinuje jego działanie i określa cel jego stosowania. Inna konfiguracja tych składników znajdzie się w produktach natłuszczających, gdzie będą przeważać emolienty, a inna w nawilżających, gdzie więcej będzie humektantów.

Preparaty na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę

Osoby zmagające się z AZS i łuszczycą wymagają specjalnej pielęgnacji skóry. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stosowanie środków zawierających w swoim składzie dużo substancji nawilżających i natłuszczających jest w takich przypadkach koniecznością. Stosowanie preparatów z emolientami w pielęgnacji skóry noworodków dodatkowo może w bezpieczny sposób skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry.

  • Łagodne środki myjące

Osoby ze skórą atopową lub łuszczycą powinny stosować łagodne środki myjące, najlepiej takie, które nie zawierają w swoim składzie mydła, które wysusza skórę, oraz agresywnych detergentów, jak na przykład SLS, które mogą skórę podrażniać. W takich przypadkach stosować należy olejki myjące, mleczka do mycia twarzy lub emulsje emulgujące czy kostki myjące, zawierające w swoim składzie dużą ilość substancji nawilżających i natłuszczających.  Są one dobrymi alternatywami dla mydeł do rąk, żeli pod prysznic i do mycia twarzy, ponieważ nie usuwają ze skóry naturalnej warstwy lipidowej, jak ma to miejsce w przypadku większości mydeł i środków myjących. Do kąpieli w wannie warto dodatkowo stosować specjalnie przeznaczone do tego produkty emolientowe, jak na przykład olejki czy emulsje do kąpieli – dodane do wody mogą pomóc w zapobieganiu utracie wilgoci ze skóry. Pamiętać jednak należy, że produkty te mogą sprawić, że wanna będzie śliska, dlatego należy uważać podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Tego typu produkty można również nakładać na skórę podczas kąpieli pod prysznicem.

  • Kremy na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę

W wielu aptekach dostać można specjalistyczne emolientowe kremy na atopowe zapalenie skóry oraz łuszczycę. Dzięki ich stosowaniu objawy tych dolegliwości mogą być skutecznie zminimalizowane. Rodzaj produktu, który powinien być stosowany w danym przypadku, zależał będzie od tego, jak sucha jest skóra i jak bardzo nasilone są objawy. Osoby z AZS i łuszczycą mogą korzystać także z kosmetyków niespecjalistycznych, które sprzedawane są w zwykłych drogeriach lub niemedycznych produktów, które można kupić w aptekach. Takie rozwiązanie zalecane jest dla osób, u których objawy nie są bardzo nasilone. Jednak w przypadkach, gdy suchość i zaczerwienie skóry są znaczne, specjalistyczne kremy na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę będą dużo skuteczniejszych rozwiązaniem. Ich stosowanie powinno być jednak konsultowane z lekarzem.

Leave a Reply