Bardzo często słyszymy o endometrium. Jednak nadal nie wszystkie kobiety wiedzą, czym dokładnie ono jest. A endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę i niejako stanowiąca jej ochronę. Z drugiej strony endometrium może ulegać zmianom, w tym zmianom patologicznym. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o endometrium i co wiąże się z przemianami tej błony śluzowej?
Jak endometrium, to endometrioza – czym jest endometrioza?
Najprościej rzecz ujmując, o endometriozie mówimy wówczas, gdy endometrium zaczyna się przemieszczać do miejsc, w których normalnie nie powinno być. W jakich wobec tego niepożądanych miejscach może się znaleźć? Jajnikach, pochwie, jajowodach oraz otrzewnej miednicy mniejszej. Do najważniejszych objawów świadczących o tym, że kobieta ma endometriozę, należą dość silne bóle w podbrzuszu, na wysokości tak zwanej miednicy mniejszej, występujące przed miesiączką oraz w jej trakcie. Niemniej endometriozie mogą towarzyszyć także bóle podczas stosunku seksualnego, bóle podczas oddawania moczu, krwiomocz, częste zaparcia, bóle pleców, obfitsze krwawienia, również między miesiączkami.
Prawidłowe endometrium powinno mieć grubość około 0,3 mm u dziewcząt przed etapem dojrzewania, do 9 mm u kobiet w okresie okołoowulacyjnym, do 16 mm w drugiej fazie cyklu miesiączkowego oraz 8 mm u kobiet po menopauzie. Wszelkie odstępstwa, a więc zbyt grube w stosunku do normy endometrium, świadczą o jego nieprawidłowym przeroście. W diagnozie pomaga między innymi wykonanie biopsji endometrium.
Więcej o endometrium przeczytaj na portalu kobiecosc.info.
Stan zapalny przy endometriozie
Endometrium jest niezwykle wrażliwe na hormony kobiece i stąd właśnie biorą się problemy, które mogą skutkować poważnymi chorobami. Błona śluzowa, czyli wspomniane endometrium, może być objęta niebezpiecznym stanem zapalnym. Kiedy tak się stanie i zapalenie śluzówki rozwinie się na dobre, następują kolejne objawy, które nieleczone mogą doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Wśród tych objawów znajdują się upławy (zazwyczaj w żółtawym kolorze), pieczenie pochwy, świąd oraz uporczywe swędzenie, migreny, bóle dolnej partii brzucha oraz niepożądane krwawienia z dróg rodnych.
Przy takich objawach powinniśmy niezwłocznie udać się do ginekologa, ponieważ rozwijający się stan zapalny jest idealny środowiskiem do rozwoju patologicznych komórek, a więc także komórek nowotworowych.
Rak endometrium
To nic innego jak nowotwór złośliwy błony śluzowej znajdującej się w macicy. Rak ten w dużej mierze dotyczy kobiet po okresie menopauzy, ale statystycznie dotyka także wiele kobiet między 30. a 40. rokiem życia. W tej drugiej grupie ryzyka znajdują się kobiety z zespołem policystycznych jajników lub te, które przez długi okres czasu nie mają owulacji, czyli jajeczkowania. Nie jest mitem, że endometrioza może minąć po urodzeniu dziecka. Bowiem brak zajścia w ciążę przy endometriozie może faktycznie być jedną z przyczyn rozwoju choroby i doprowadzenia do rozwinięcia się nowotworu. Poza tym, mówi się o otyłości, cukrzycy czy uwarunkowaniach genetycznych, które sprzyjają powstawaniu nowotworu endometrium.
Rak endometrium dzieli się niejako na dwa typy ze względu na wiek kobiet i czynniki związane z organizmem kobiety. Pierwszy z nich – rokowania są w tym przypadku znacznie lepsze – dotyczy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Drugi natomiast – z gorszymi rokowaniami – występuje u kobiet w wieku około 60-70 lat i wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Niestety tego rodzaju nowotwór może również naciekać na inne narządy – począwszy od endometrium, skończywszy na szyjce macicy, przydatkach i najbliższych węzłach chłonnych.