Forskolina jako wyciąg z pokrzywy indyjskiej

Zdrowie

Pokrzywa porasta niemal wszystkie łąki i lasy. Co niej wiemy? Prawdopodobnie, a nawet pewnie tylko to, że parzy, gdy się ją dotknie. W rzeczywistości jednak wykazuje ona fantastyczne właściwości dla zdrowia oraz urody. Tyczy się to zarówno pokrzywy zwyczajnej rosnącej w Europie, jak też pokrzywy indyjskiej rosnącej w Azji. Ta ostatnia zawiera forskolinę. Poznajmy właściwości tej cudownej substancji zawartej w pokrzywie indyjskiej.

Pokrzywa zwyczajna oraz jej właściwości

Pokrzywa zwyczajna rośne w klimacie umiarkowanym i zimnym, efektem tego spotyka się ją w Europie oraz w północnych rejonach Azji i Ameryki. Pomimo swojej nazwy, pokrzywa zwyczajna wykazuje niezwykłe właściwości. Obfituje ona w cenne pierwiastki – magnez, żelazo, wapń, a także w cenne związki – witamina A, witamina C, witamina E, witamina K. Odznacza się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, działa też wzmacniająco. Ponadto działa kojąco na drogi moczowe, w tym zapobiegając przerostowi gruczołu krokowego u mężczyzn, czyli prostaty.

Pokrzywa indyjska oraz jej właściwości

Pokrzywa indyjska, zwana też szałwią indyjską lub koleusem forskolinowym, rośnie w klimacie bardziej ciepłym, efektem tego spotyka się ją w południowych rejonach Azji oraz w Afryce. Pokrzywa indyjska, podobnie jak pokrzywa zwyczajna, wykazuje cenne właściwości. Kryje się w niej substancja określana jako forskolina. To właśnie za jej sprawą proces odchudzania przyspiesza przynosząc większe efekty. Ponadto wpływa ona korzystnie na układ krążenia i na układ oddechowy.

Specyfika forskoliny

Forskolina to substancja organiczna występująca w korzeniu pokrzywy indyjskiej. Jej cenne właściwości znajdują zastosowanie od stuleci, jednak prawdziwą furorę robi w ostatnim czasie. Wszystko za sprawą jej dosyć banalnych właściwości, to znaczy właściwości odchudzających. Efektem tego forskolinę można spotkać w formie suplementów diety w aptekach i w sklepach z ekologiczną żywnością (np. forskolina Swanson w Fit-Zone.pl).

Właściwości forskoliny

Po pierwsze forskolina działa na układ krążenia przez polepszanie krążenia krwi i regulację ciśnienia krwi, co rzutuje na zapobieganie miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu. Po drugie forskolina działa na układ oddechowy przez kojące działanie na płuca i przewód oddechowy, co rzutuje na leczenie w alergiach i astmach. Po trzecie forskolina zwiększa syntezę testosteronu, czyli męskiego hormonu wydzielanego przez gruczoły jądrowe, co rzutuje na zwiększenie sił witalnych i libido. Po czwarte forskolina redukuje tkankę tłuszczową, co rzutuje na chudnięcie.

Działanie forskoliny

Forskolina to związek, który budują trzy pierwiastki, mianowicie węgiel, wodór i tlen, zwiększające obecność AMP w organizmie. AMP powstaje w wyniku przemian katabolicznych i anabolicznych, a więc w wyniku przemian metabolicznych. AMP przekształca się z ATP, z którym to pełni rolę przekaźników energii podczas procesów przemiany materii i energii. Logiczne więc, że im więcej AMP, tym większa cyklaza adenylowa, która nasila wiele procesów, między innymi lipolizę, czyli rozkład tłuszczu.

Leave a Reply