Grzybica stóp – i co dalej?

Zdrowie

Łuszcząca się skóra na stopach, swędzenie, zaczerwienienie i pęcherze to kilka z możliwych objawów grzybicy stóp. Często grzybica nie daje jednoznacznych objawów, dlatego samemu ciężko ją zdiagnozować. Jeśli coś podejrzanego dzieje się ze skórą na stopach lub paznokciami najlepiej odwiedzić podologa.

Czy to grzybica?

Grzybica to choroba zakaźna. Najczęściej wywołują ją grzyby dermatofity. Chorobą tą można zarazić się chodząc boso na basenie, w saunie, w klubie fitness lub poprzez używanie jednego ręcznika z osobą mającą grzybicę. Choroba ta najczęściej objawia się łuszczącą skórą (zwłaszcza między palcami), świądem, zaczerwienieniem, nadmierną potliwością stóp oraz pęcherzami na bocznych powierzchniach stóp. Może zaatakować także paznokcie. Na chorym paznokciu pojawiają się przebarwienia, płytka się rozwarstwia i łuszczy. Paznokieć staje się gruby, twardy, trudny do obcięcia.

Badanie mykologiczne

Grzybica stóp i paznokci może przybierać różną postać. Mogą ją wywoływać również różne grzyby. Aby zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie, podolog może wykonać badanie mykologiczne. Polega ono na pobraniu zeskrobin ze zmienionego chorobowo naskórka lub paznokcia. Następnie pod mikroskopem dokładnie ogląda się materiał i poddaje hodowli. Po kilku dniach wiadom, czy mamy do czynienia z grzybem, jeśli tak to z jakim rodzajem. Mając wynik badania podolog lub dermatolog ma możliwość włączenia odpowiedniego leczenia. Profilaktyka przeciwgrzybicza jest niezwykle ważna u osób, które są narażone na grzybicę stóp.

Dezynfekcja obuwia

Grzybica, nawet jeśli została wyleczona, może nawracać. Grzyby, które są odpowiedzialne za jej wywołanie, mogą przez jakiś czas przetrwać w butach, w których wcześniej chodziliśmy. Aby uniknąć ponownego zachorowania, należy takie obuwie albo zdezynfekować albo wyrzucić. Jak można zdezynfekować buty? Najlepiej pozostawić to specjalistom. Niektóre gabinety podologiczne w swojej ofercie mają również usługę dezynfekcji obuwia. Aby przeprowadzić dezynfekcję, niezbędne jest do tego specjalne urządzenie. Pierwszym etapem jest odświeżenie obuwia poprzez ozonowanie. Ozon jest zabójczy dla bakterii i grzybów. Następnym etapem jest suszenie butów od wewnątrz i zewnątrz. Jest to bardzo ważne, ponieważ grzyby rozwijają się w środowisku wilgotnym.

Leave a Reply