Kim jest hipokrytka i jak ją rozpoznać?

Kobieta

Hipokrytka to kobieta, która, chcąc osiągnąć własne cele, dostosowuje swoje wypowiedzi i zachowania do danej sytuacji. Nie ma znaczenia czy jest to w rzeczywistości zbieżne z jej poglądami i przekonaniami. Istotny jest cel. Przeciętna osoba może nie od razu rozpoznać hipokryzję, jednak, jeśli będziemy wystarczająco czujni, zauważymy niebezpieczne symptomy.

Jak rozpoznać hipokrytę – cechy, które powinny zwrócić naszą uwagę

Słowniki przy haśle hipokrytka wymieniają kilka charakterystycznych cech. Wśród nich znajdziemy:

  • obłudę,
  • fałsz,
  • manipulację,
  • zakłamanie
  • krytykanctwo

Te i wiele innych podobnych cech sprawiają, że z pozoru niegroźna hipokryzja może być bardzo niebezpieczna. Hipokrytka nie tylko często zmienia poglądy w zależności od sytuacji, ale również wytyka błędy innych, sama regularnie je popełniając. Nie jest to jednak kwestia zwykłej ułomności charakteru, a raczej świadomego działania, które ma na celu osiągnięcie konkretnych korzyści. Hipokrytka uważa siebie za osobę godną naśladowania, często w swoich wypowiedziach podkreśla jak wiele dobra robi dla innych, jeśli jednak bliżej przyjrzymy się jej zachowaniu zwykle okazuje się, że w większości przypadków mija się z prawdą.

Jak żyć z hipokrytką?

Kiedy już wiemy kim jest hipokrytka, musimy nauczyć się z nią żyć. Nie zawsze możemy wyeliminować takie osoby z naszego otoczenia. Co więcej często piastują one ważne funkcje w firmach lub urzędach. Przede wszystkim musimy bacznie przyglądać się zachowaniu hipokrytki i nie przywiązywać się zbytnio do jej opinii i poglądów. Zwykle hipokrytka uważa się za osobę bardzo szlachetną i chętną do niesienia pomocy, jednak jej słowa często nie mają odzwierciedlenia w czynach. Dlatego zanim uwierzymy w dobre intencje hipokrytki, powinniśmy poczekać na efekty jej działań.

Hipokrytka krytykuje dla własnej przyjemności

Hipokryci mają również skłonność do krytykowania innych, zarówno publicznie jak i w prywatnych rozmowach. Co ważne, krytyka w ustach hipokrytki zwykle nie jest konstruktywna, a ma jedynie podkreślić jej wyższość nad innymi. Po bliższym poznaniu takiej osoby często okazuje się, że sama popełnia wiele w krytykowanych błędów.

Kłamstwo i obłuda idą w parze z hipokryzją

Nie można również zapominać, że większość hipokrytek to również doskonałe kłamczuchy. Bez mrugnięcia okiem potrafią przypisać sobie cudze zasługi. W relacjach z hipokrytką bardzo ważna jest asertywność. Umiejętne stawianie granic oraz świadomość własnej wartości będą niezbędne, jeśli w naszym otoczeniu spotykamy się z hipokryzją innych.

Źródło: https://szafa-inspiracji.pl/

Leave a Reply