Leczenie stomatologiczne nigdy nie należało do najtańszych usług. Zatem o zęby warto dbać, bo tylko podstawowe zabiegi stomatologiczne i to zazwyczaj w bardzo ograniczonej wersji są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak jest w Polsce i w wielu krajach świata. Jeżeli komuś zależy na jakości materiałów czy lepszym znieczuleniu, to musi do zabiegu dopłacić z własnej kieszeni. Wiele osób narzeka także na jakoś świadczonych usług i coraz częściej decydują się na prywatną opiekę stomatologiczną. Spośród wszystkich zabiegów dentystycznych i protetycznych na szczycie listy, jeżeli chodzi o najwyższą cenę, niezmiennie od lat utrzymują się implanty zębowe. Czym są implanty zębowe, od czego zależy ich cena, jak się je stosuje oraz dlaczego są takie drogie?
Implanty zębowe – co to takiego?
Implant zębowy to najlepszy sposób na to, by uzupełnić ubytki w naturalnym uzębieniu człowieka. Osoby, które poddały się temu zabiegowi podkreślają przede wszystkim wygodę – implanty są nieporównywalnie wygodniejsze niż protezy stałe (mosty) czy ruchome. Jest jednak pewien minus – chodzi o koszty. Wszczepienie pojedynczego implantu zębowego to wydatek minimum kilku tysięcy złotych. Dlaczego cena jest tak wysoka? Co się na nią składa? Czy warto oszczędzać na materiałach lub wybierać lekarzy z nieco mniejszym doświadczeniem? To tylko niektóre pytania, jakie najczęściej zadają sobie pacjenci stający przed decyzją o wszczepieniu implantów zębowych.
Od czego zależy cena implantów zębowych?
Podobnie, jak i w przypadkach innych usług, nie tylko z dziedziny stomatologii, tak i w przypadku implantów zębowych, cena za ich wszczepienie może być bardzo zróżnicowana. W każdym przypadku są to nie małe pieniądze, jednak różnica kilkuset złotych może być dla kogoś bardzo istotna. Warto przyjrzeć się jakie czynniki składają się na ostateczną cenę implantów zębowych. Można wśród nich wymienić chociażby:
– cenę zastosowanego systemu implantologicznego ( gdzie jest produkowany?)
– zakres wiedzy lekarza oraz posiadane przez niego umiejętności
– klasa gabinetu stomatologicznego.
Wszystkie powyższe elementy mają bardzo znaczący wpływ na to, ile ostatecznie kosztuje wszczepienie implantu. Porównując cenniki usług oferowanych przez różne gabinety stomatologiczne i protetyczne należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Dopiero dogłębna analiza problemu pozwoli podjąć właściwą decyzję odnośnie wyboru najbardziej optymalnego pakietu usług i i gdzie go wykonać.
Cena materiału bazowego implantu
Na początek warto przyjrzeć się pierwszej kwestii, a mianowicie cenie i jakości oraz jak są wykonane poszczególne systemy implantologiczne. Implanty zębowe mają to do siebie, że wykonywane są zawsze z materiałów najwyższej klasy. Wyróżnia się chociażby implanty tytanowe, czy te wykonane z tlenku cyrkonu. Materiały te cechuje wysoka cena, a im czystszy jest surowiec i jak przygotowana jest jego powierzchnia, tym ta cena będzie wyższa. Warto podkreślić, że na jakości nie ma co oszczędzać. Decydując się na wszczepienie implantu wykonanego z czystego surowca wysokiej klasy, można mieć pewność co do jego trwałości i niezawodności.
Wiedza też kosztuje
Rodzaj i jakość materiałów z jakich wykonywane są implanty zębowe, to jedna sprawa. Kolejną kwestią, która ma bardzo istotny wpływ na ostateczną cenę zabiegu wszczepienia implantów zębowych jest wykształcenie lekarza prowadzącego. Nie ma co ukrywać, że szkolenia związane z implantologią są bardzo kosztowne. W zdecydowanej większości przypadków, lekarze, którzy pragną powiększać zakres wiedzy i doskonalić swoje umiejętności, muszą pieniądze na szkolenia wyłożyć z własnej kieszeni, a to kosztuje bardzo dużo.
Jeżeli chodzi o wszczepianie implantów zębowych, to warto korzystać z usług wyłącznie lekarzy, którzy posiadają bogate doświadczenie w tej dziedzinie, a ponadto mogą się pochwalić certyfikatami ze szkoleń z zakresu implantologii. To od umiejętności i wiedzy lekarza zależy w ogromnym stopniu powodzenie procesu wszczepiania implantów zębowych. Im większe doświadczenie będzie miał konkretny lekarz, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że zabieg wykonywany w jego gabinecie będzie kosztował więcej, niż u kogoś, kto jest dopiero na początku drogi edukacji z zakresu implantów.
Wyposażenie gabinetu dentystycznego
Cena usługi wszczepienia implantów często też w pewnym zakresie zależy od prestiżu, położenia danego gabinetu, a także od tego jak jest on wyposażony – im nowocześniejszy sprzęt będzie się znajdował w gabinecie, tym prawdopodobnie więcej trzeba będzie zapłacić za wykonywane tam zabiegi. Jest jeszcze jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, a mianowicie zakres wykonywanych usług w ramach procesu wszczepiania implantu. W niektórych cennikach pomija się szereg kwestii dodatkowych, takich jak chociażby konsultacje przed zabiegowe. Na pierwszy rzut oka, taka oferta może się cenowo wydawać bardzo atrakcyjna, jeżeli jednak zsumuje się ze sobą wszystkie dodatkowe koszty, łącznie z tymi ukrytymi, to może okazać się, że taka oferta nie będzie już tak bardzo ciekawa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto sprawdzić przynajmniej kilka miejsc, tak by mieć porównanie zarówno w zakresie cen, jakości materiałów jak i doświadczenia lekarzy wykonujących zabiegi.
Konsultacje: Candeo Clinic