Czy in vitro jest skuteczne?

Zdrowie

Niestety, obecnie coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Przyczyn tego stanu jest wiele, zatem nie zawsze można je zdiagnozować i rozpocząć odpowiednie leczenie. Dlatego też jedyną szansą na posiadanie przez nie potomstwa jest zapłodnienie pozaustrojowe. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy in vitro jest skuteczne?

Co to jest in vitro?

In vitro, czyli sztuczne zapłodnienie, jest obok inseminacji domacicznej, najefektywniejszą metodą leczenia niepłodności. Przeprowadza się ją zazwyczaj gdy para wyczerpała już wszystkie inne możliwości, które dają im szansę na zostanie rodzicami. Na czym polega zatem in vitro?

Jest to metoda zapłodnienia polegająca na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, czyli poza organizmem kobiety. Wszystko odbywa się po jej ówczesnej stymulacji hormonalnej, której celem jest pobranie od kilku do kilkunastu komórek jajowych i przygotowanie macicy na przyjęcie zarodków. Następnie zarodki, które uzyskano w wyniku zapłodnienia, umieszcza się w macicy i jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia, powstaje ciąża, rozwijająca się dalej, w naturalny sposób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z niepłodnością mamy do czynienia wtedy gdy, po przynajmniej roku regularnego współżycia, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, kobieta nie może zajść w ciążę. Problemem tym dotkniętych jest około 16 procent par, które pragną posiadać dziecko. U kobiet najczęstszą przyczyną niepłodności może być nieprawidłowa budowa narządów rodnych, zaburzony proces owulacji lub wydzielania prolaktyny, przejście poważnych operacji ginekologicznych, zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby tarczycy, czy stres.

Również dużą rolę odgrywa wiek przyszłej mamy, bowiem wraz z nim spada ilość pęcherzyków jajnikowych, a w tych, które pozostają, zwiększa się odsetek aneuploidii (zaburzeń liczby chromosomów). Dlatego też wiekiem, w którym kobieta znajduje się w okresie największej płodności jest przedział pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, potem następuje stopniowe jej obniżenie. Problem niepłodności może dotyczyć obu partnerów, więc diagnostyka obejmuje zarówno kobietę jak i mężczyznę.

Dla kogo metoda in vitro?

Metodę in vitro zaleca się przede wszystkim parom, u których przyczyną niepłodności jest:

  • endometrioza,
  • niedrożność lub zrosty w jajowodach,
  • obniżona rezerwa jajnikowa,
  • przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajnika,
  • zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym,
  • nieskuteczne, dotychczasowe leczenie,
  • nieprawidłowe parametry nasienia,
  • niepłodność idiopatyczna, czyli o niewyjaśnionym podłożu.

Również in vitro poleca się parom, które już wcześniej podjęły nieudane próby inseminacji domacicznej lub też kilka lat leczyły niepłodność. Przeciwwskazaniem do stosowania tej metody może być natomiast bardzo zły stan zdrowia, niektóre nowotwory lub brak funkcji jajnika.

Czy in vitro jest skuteczne?

Prawdopodobieństwo udanego zapłodnienia in vitro, zależne jest przede wszystkim od wieku przyszłej mamy. Istotnymi czynnikami są także: przyczyny niepłodności, rezerwa jajnikowa, BMI (otyłość lub niedowaga), historia reprodukcyjna (liczba ciąż i poronień), ilość plemników, reakcja na stymulację hormonalną, ilość nieudanych prób in vitro, doświadczenie lekarzy, praca laboratorium embriologicznego, czy też procedury jakościowe, stosowane w danym ośrodku.

Oczywiście ogromne znaczenie ma wybór placówki, w której para rozpocznie leczenie. Liderem leczenia niepłodności na polskim rynku jest Klinika INVICTA. Każdego roku leczy ona przeszło 10 tysięcy pacjentów. Ze statystyk wynika, że nawet 9 na 10 par, osiąga swój upragniony cel. Tylko u 30 – 40 procent, konieczne okazuje się zastosowanie zaawansowanych metod leczenia, takich jak in vitro i towarzyszące mu dodatkowe procedury.

INVICTA jest jednym z najlepszych ośrodków tego typu w Polsce, które mogą pochwalić się największą skutecznością programów in vitro. Wszystkie pary korzystające z usług kliniki, liczyć mogą, na skuteczne metody i procedury terapeutyczne, które dostosowane będą do ich indywidualnych potrzeb.

Niektóre z klinik INVICTA mogą pochwalić się przeszło 40 procentową skutecznością wykonanych przez siebie zabiegów in vitro. Liczba przeprowadzonych u każdej kobiety zabiegów jest indywidualna. Przy pojedynczej próbie, zazwyczaj, szansa na zajście w ciążę wynosi około 20 procent, a w przypadku zastosowania już trzech zabiegów, wzrasta do 40 – 50 procent. Uważa się, że najbardziej optymalna liczba zabiegów wynosi 3 – 6, więcej może niekorzystnie odbić się na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym partnerów. Więcej o in vitro można przeczytać: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/metody-leczenia/zaplodnienie-in-vitro/ .

Czy in vitro jest skuteczne? Oczywiście, że tak. Jednakże wiele zależy od diagnozy, leczenia pary oraz kliniki leczenia niepłodności.

Leave a Reply