Infekcja intymna czy alergia – objawy i sposoby leczenia

Zdrowie

Infekcje intymne powodują wiele nieprzyjemnych objawów, do których zalicza się m.in. uciążliwy świąd i pieczenie. Oprócz nich często pojawiają się także nieprzyjemnie pachnące upławy oraz dolegliwości bólowe, odczuwane zwłaszcza w trakcie stosunku. Jednak nie zawsze wspomniane symptomy mogą wskazywać na infekcję intymną. Niekiedy okazuje się, że za dokuczliwe objawy odpowiada zwykła alergia na perfumowane wkładki higieniczne, płyn do higieny intymnej czy proszek do prania. Kiedy warto udać się do ginekologa?

Jaka wydzielina może oznaczać infekcję?

Kandydoza, rzęsistkowica, chlamydioza czy infekcje bakteryjne to schorzenia, które skutecznie uprzykrzają życie, ponieważ dają niezwykle dokuczliwe objawy. Zalicza się do nich przede wszystkim upławy, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju infekcji. Podczas infekcji grzybiczych pojawiają się upławy białawe, o serowatej konsystencji, natomiast rzęsistkowicy towarzyszą upławy pieniste, zielonkawe i wydzielające nieprzyjemny rybi zapach. Przy zakażeniu bakteryjnym upławy są szarawe i dość obfite.

O czym świadczy ból i pieczenie okolic intymnych?

Symptomem wskazującym na infekcję jest niezwykle intensywne swędzenie oraz pieczenie pochwy i sromu. Dolegliwości odczuwane są także w czasie stosunku, a odpowiadają za nie drobnoustroje chorobotwórcze. Bardzo często objawom tym towarzyszy ból podczas oddawania moczu, dyskomfort podczas współżycia oraz uczucie silnego parcia na pęcherz. Niekiedy mogą też występować bóle podbrzusza oraz plamienia z pochwy.

Jak rozpoznać alergię?

Alergia daje bardzo podobne objawy jak infekcje intymne, ale ustępuje od razu po odstawieniu uczulającego produktu. Najczęściej za uczulenia odpowiadają prezerwatywy, nawilżające żele intymne, perfumowane wkładki, a także detergenty znajdujące się w żelach pod prysznic, mydłach w płynie czy proszkach do prania. Alergia mija szybko, natomiast infekcja intymna utrzymuje się i wymaga wizyty u lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie. Więcej na ten temat znaleźć można na stronie www.provag.info.

Leave a Reply