Infekcje intymne. Jak im zapobiec?

Zdrowie

Infekcje intymne zdarzają się praktycznie każdej kobiecie. Może to być związane z jej ogólnym stanem zdrowia, chwilowym brakiem higieny czy trybem życia, jaki prowadzi, a nawet źle dobraną dietą. Infekcje intymne potrafią dać się we znaki i skutecznie utrudnić życie. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można im zapobiegać i unikać ich.

Kiedy dochodzi do infekcji intymnych?

Do infekcji intymnych może dochodzić na wiele sposobów. Powszechnie przyjęło się przekonanie, że dochodzi do nich wyłącznie z braku higieny lub w czasie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że są inne przyczyny mogące powodować pojawienie się infekcji intymnej. Przykładem może być prowadzony tryb życia – jeśli często korzystamy z sauny, basenu czy toalet publicznych znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na infekcje intymne. Do zakażenia doprowadzić może również nadmierna higiena, korzystanie z niektórych leków, a także dużo cukrów w diecie. Na zachorowania narażone są też osoby o obniżonej odporności, a także kobiety w okresie ciąży czy okołomenopauzalnym.

W jaki sposób można unikać infekcji intymnych?

Przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena. W czasie mycia należy używać specjalnych preparatów, których pH będzie dostosowane do pH okolic intymnych. Nie należy natomiast stosować zwykłych żeli czy mydeł, gdyż ich składniki mogą naruszać naturalną florę bakteryjną miejsc intymnych. Ważne jest też dokładne wycieranie się delikatnym ręcznikiem, a także noszenie dobrze dobranej, wykonanej z naturalnych włókien bielizny, która będzie przewiewna i wygodna.

Zawsze dobrze jest przyjmować profilaktycznie preparaty probiotyczne, które zawierają kultury bakterii kwasu mlekowego. Są to korzystne dla naszego organizmu bakterie, które pozwalają ochronić okolice intymne przed patologicznymi mikroorganizmami. Więcej informacji na temat ginekologicznych preparatów probiotycznych znajdziesz na stronie internetowej www.invag.pl.

Leave a Reply