Nie musisz wypijać hektolitrów kawy, żeby mieć dużo energii. Wystarczy kilka drobnych zmian w diecie.
- Nawadniaj się
Jeśli czujesz ciągłe zmęczenie, masz problem ze skupieniem się, być może przyczyną jest nieodpowiednie nawodnienie. To bardzo prawdopodobne, jeśli wypijasz mniej niż 2 litry płynów dziennie. To niezbędne minimum, a jeśli trenujesz albo na zewnątrz panują upały, potrzebujesz minimum trzech litrów płynów dziennie.
Czym nawodnić organizm i jak uzupełnić elektrolity, które wtedy tracisz? Co godzinę wypijaj szklankę płynów i to nie w trakcie posiłku, ale godzinę przed lub po nim. Najlepsza będzie woda wysokomineralizowana, woda kokosowa oraz soki. Odpowiednie nawodnienie pomogą zapewnić Ci też elektrolity do picia. Odwrotne działanie ma za to czarna herbata oraz mocna kawa. Na obniżenie poziomu prawidłowego nawodnienia silnie wpływa też alkohol.
2. Zadbaj o poziom magnezu
To minerał, który bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jego niski poziom może sprzyjać uczuciu zmęczenia. Jak uzupełnić elektrolity i poziom magnezu w najszybszy i najskuteczniejszy sposób? Jedz potrawy bogate w magnez, takie jak na przykład kasza gryczana, czekolada czy pestki słonecznika. Uzupełnić jego poziom pomogą Ci też elektrolity do picia.
3. Włącz do diety smoothie
Aby zagwarantować sobie wysoki poziom energii, w Twojej diecie powinno być jak najwięcej witamin, głównie A, E, C czy K. Najszybciej dostarczysz je sobie w smoothie. Możesz zrobić je z marchwi, w której jest dużo witaminy A, awokado, które ma wysokie stężenia witaminy E oraz natki pietruszki, bogatego źródła witaminy C. Wypijaj je każdego dnia rano, dzięki czemu dostarczysz sobie dzienne zapotrzebowanie na te cenne dla Twojego organizmu składniki.
4. Nie zapominaj o węglowodanach złożonych
To główne źródło energii dla Twojego organizmu. Powinny znajdować się w co najmniej dwóch posiłkach każdego dnia. Najwięcej ma ich razowe pieczywo, razowe makarony, ryże, a także warzywa. Dostarczaj ich sobie zwłaszcza przed wysiłkiem fizycznym czy umysłowym. Węglowodany złożone uwalniają energię stopniowo, dlatego po półgodzinnym treningu albo godzinie pracy, nie będziesz mieć wrażenia, że kompletnie opadasz z sił.
5. Ekspresowe źródło energii
Jeśli potrzebujesz szybko dodać sobie mocy przed ważnym spotkaniem czy wysiłkiem fizycznym, a nie chcesz pić kawy, sięgnij po potrawy zawierające tłuszcze i węglowodany proste. Możesz na przykład zjeść garść orzechów i napić się owocowego soku. W ten sposób zagwarantujesz sobie błyskawiczny zastrzyk energii, ale tylko na maksymalnie pół godziny. Szybciej pomogą obniżyć poczucie zmęczenia elektrolity do picia.
Bibliografia:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez