Jaśmin – aromatyczny dodatek do herbaty

Zdrowie

Jaśmin to krzew ozdobny, rosnący powszechnie w parkach i ogrodach. Wykorzystanie jego delikatnych kremowych kwiatów jako dodatku do herbaty może nam przynieść wiele korzyści.

Na pewno większość z nas kojarzy jaśmin z intensywnym aromatem, który można poczuć przechodząc na wiosnę obok kwitnących krzewów. Piękny zapach to tylko jedna z jego wielu cennych cech. Przekonaj się, jak herbata z jaśminem wpływa na zdrowie, samopoczucie i urodę.

Jaśmin – wpływ na zdrowie

Jaśmin jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Herbata z dodatkiem kwiatów jaśminu przyniesie więc ulgę w chorobach infekcyjnych gardła, jamy ustnej czy układu moczowego. Złagodzi również bóle głowy oraz objawy kataru. Jego właściwości docenią również osoby zmagające się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik lub oparzenia słoneczne. Jaśmin charakteryzuje się ponadto dużą zawartością polifenoli. Substancje te są znane ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie. Wzmacniają układ krwionośny, a przede wszystkim pomagają usuwać z organizmu wolne rodniki. Opóźnia to proces starzenia oraz zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Jaśmin – dodatkowe korzyści

Dawniej jaśmin wykorzystywano jako składnik napojów miłosnych – również dzisiaj jest powszechnie uważany za lekki afrodyzjak. Poza tym zarówno jego smak, jak i zapach działają relaksująco. Dlatego też herbata z jaśminem to dobre rozwiązanie dla wszystkich zmagających się z bezsennością, zabieganych, żyjących w dużym stresie i napięciu. Filiżanka ciepłego napoju przed snem ułatwi rozluźnienie się i zaśnięcie. Jaśmin oddziałuje również pozytywnie na stan skóry – poprawia jej nawilżenie i elastyczność, wygładza zmarszczki, rozjaśnia ją i odmładza. Napar z jaśminu można również wykorzystać do dezynfekcji drobnych skaleczeń czy otarć.

Filiżanka lub dwie dziennie herbaty z jaśminem nie tylko zapewnią trwałe korzyści dla zdrowia i urody. Delektowanie się napojem o wyjątkowym smaku i niezwykłym aromacie zapewni nam każdorazowo kilka chwil prawdziwego odprężenia.

Leave a Reply