Kiedy warto odwiedzić dentystę?

Zdrowie

Dla wielu z nas wizyta u dentysty bywa kojarzona z nieprzyjemnym uczuciem, które towarzyszy wierceniu zęba, masą gazików w ustach i z wszechobecnym zapachem sterylności jak w szpitalu. Jednakże, czego się nie robi dla pięknego uśmiechu? Polacy coraz większe kwoty przeznaczają na swój wygląd, którego przecież tak ważnym elementem są zdrowe zęby. Coroczna kontrola jest czymś niezbędnym i jest to absolutne minimum dbania o swoje zęby, ale jakie są jeszcze oznaki, które mówią, że warto nie odkładać wizyty u dentysty na później?

Po pierwsze: Ból

Ból promieniujący, ból przy jedzeniu, przy mówieniu, pulsujący czy nerwobóle… Nie warto czekać w szczególności, jeśli nasilony ból w pewnym czasie nagle zniknie. To powód by rzucić wszystko i dosłownie ratować zęba przed leczeniem kanałowym. Na wizycie u dentysty starajmy się jak najdokładniej opisać rodzaj bólu, gdzie występuje i w jakich porach dnia. Są to informacje niezbędne do szybkiego podjęcia działania.

Po drugie: Krew

O ile sporadyczne krwawienie z dziąseł nie powinno nas niepokoić, o tyle sytuacja, w której jest to codziennością jak najbardziej. Często są to oznaki złej diety, niedoboru witamin, ale bywa, że również chorób chociażby takich jak paradontoza lub zapalenie dziąseł. Warto zwrócić uwagę na błony śluzowe, czy poza krwią przy szczotkowaniu nie mamy również drobnych zmian czy ranek, które nie chcą się goić przez ponad dwa tygodnie. Wtedy wizyta jest nieprzyjemną koniecznością, bo świadczy to o rozwijaniu się poważnych chorób, w tym możliwe, że nowotworu.

Po trzecie: Zapach

Jeśli odświeżacze do ust, gumy do żucia i tabletki na nadkwasotę czy inne problemy gastryczne powodujące nieprzyjemny zapach z ust nie pomagają, to sygnał, by udać się do dentysty. Poza problemami laryngologicznymi i gastrycznymi, wysoce prawdopodobne jest występowanie szeregu infekcji bakteryjnych, czyli od najbardziej znanej próchnicy aż po zgorzel lub nawet grzybicy jamy ustnej.

Po czwarte: Ciąża

Panie w stanie błogosławionym szczególnie powinny zadbać o swoje uzębienie w tym czasie. Warto przedsięwziąć środki zapobiegawcze, w tym regularne wizyty, właściwa dieta i odpowiednia porcja ruchu, aby po ciąży zęby, ale również włosy czy paznokcie nie zaczęły się „sypać”. Dziecko w czasie swojego rozwoju zabiera matce minerały, które są naturalną tarczą wzmacniającą zęby. W takiej sytuacji bardzo łatwo nabawić się próchnicy i innych infekcji. Również jeśli dopiero planujemy ciążę warto najpierw udać się do stomatologa, by te już chore zęby nie osłabiły się jeszcze bardziej w czasie ciąży.

Źródło: Dentysta w Lublinie

Leave a Reply