Kosmetyki drogeryjne i dermokosmetyki – różnice

Kosmetyki

Podstawowa różnica między kosmetykami z drogerii a dermokosmetykami zawiera się w składzie. Te drugie, nazywane niekiedy kosmeceutykami, są produktami z pogranicza kosmetologiii oraz medycyny, więc ich skład obejmuje składniki przebadane testami klinicznymi. Sposób produkowania dermokosmetyków przypomina lekarstwa, a same produkty przypominają swoim działaniem wyroby medyczne. Nie tylko służą do profilaktycznej pielęgnacji, ale także wspomagają różne kuracje, np. trądziku czy łuszczycy.

Dostępne na rynku dermokosmetyki najczęściej bywają hipoalergiczne. Dzięki temu mogą być stosowane nawet u dzieci czy osób z wyjątkowo wrażliwą skórą.

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to produkty, które można dostać w aptece, gdyż zawierają o wiele wyższe stężenia składników aktywnych niż zwykłe, drogeryjne kosmetyki. Ich efektywność została potwierdzona testami i badaniami klinicznymi. Nie uczulają i nie powodują podrażnień, gdyż są pozbawione substancji zapachowych oraz konserwantów. Dermokosmetyki wykorzystują nanotechnologię, dzięki której nawet niewielkie cząsteczki substancji aktywnych przenikają przez skórę do jej głębokich warstw. Bardzo często są wykorzystywane w kuracjach przeciwstarzeniowych, bo stymulują produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność i elastyczność skóry.

Skład dermokosmetyków

Skład dermokosmetyków jest bogaty w substancje aktywne, m.in. witaminy młodości (tak nazywa się witaminy A, C i E), lipidy i dobroczynne kwasy (np. ferulowy, salicylowy czy migdałowy). Produkty dostępne w aptece bardzo często wykorzystują składniki pochodzenia roślinnego, które mają zbawienny wpływ na skórę. Pozbawiony substancji, które mogą wywoływać uczulenie, np. konserwantów, substancji zapachowych czy olejków eterycznych. Dzięki temu mogą być stosowane u dzieci i osób z wrażliwą skórą.

Na co pomagają dermokosmetyki?

Dermokosmetyki służą nie tylko do codziennej, profilaktycznej pielęgnacji twarzy i ciała, ale także mogą mieć zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń skórnych. Doskonale radzą sobie z cerą atopową i wrażliwą, gdyż nie uczulają. Często są polecane osobom, które zmagają się z łupieżem, łuszczycą oraz trądzikiem (zarówno pospolitym, jak i różowatym). Dermokosmetyki zawierające retinol rozjaśniają cerę, zatrzymują proces fotostarzenia oraz redukują blizny.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na: http://www.sesderma.pl oraz doz.pl

Leave a Reply