Czy krasnal może być przystojny? Wzrost mężczyzny ma znaczenie?

Kobieta

Z czym kojarzy nam się przystojny mężczyzna? Czy mamy jakieś konkretne wymagania dotyczące cech, które powinien posiadać?  Zapewne oczyma kobiecej wyobraźni rysuje się obraz mężczyzny idealnego, którego cechuje przyjemna twarz o męskich, mocnych rysach, ładna, sportowa sylwetka i oczywiście określony wzrost. No właśnie: czy wzrost ma znaczenie? Czy kobiety mają jasno określoną granicę wzrostu w centymetrach powyżej, której uważają panów za bardziej atrakcyjnych? Czy pożądają one jedynie mężczyzn o wzroście koszykarza, czy raczej wzrost wcale nie ma dla nich żadnego znaczenia? Serwis matrymonialny MyDwoje.pl postanowił to sprawdzić, pytając polskie singielki, jakie jest ich zdanie w sprawie wzrostu ich wymarzonych partnerów, i czy atrakcyjność płci brzydszej uzależniają właśnie od niego. Zobaczcie jaka jest dla pań dolna granica w centrymetrach zainteresowania pań.

Polacy rosną, Europejczycy także

Okazuje się, że wzrost ma istotne znaczenie właśnie dla kobiet. Jednak nie poszukujemy mężczyzn o konkretnym wzroście, a mieszczących widełkach. Dokładniej mówiąc stawiamy dolną granicę, od której mężczyźni zaczynają być dla nas atrakcyjni. Jakie minimum jest więc najodpowiedniejsze według Polek? Okazuje się, że zgadza się ono w zasadzie z przeciętnym wzrostem Polaków. Newsweek.pl przytacza badania, według których średni wzrost mężczyzny w Polsce w 2001 r. wynosił 177,4 cm. I to, patrząc na nasze ulice, nie byłoby wcale zaskakujące, gdyby nie fakt, że 21 lat wcześniej, czyli w 1980 r., typowy Polak mierzył 165 cm. Jednak to wciąż jeszcze nic: prym wśród najszybciej rosnących narodów świata wiodą Holendrzy, którzy przez ostatnie 150 lat urośli aż o 20 cm! Przeciętny obywatel tego państwa ma 184 cm wzrostu. Czy kobiety zauważają tę tendencję i nieświadomie się jej podporządkowują? Według singielek MyDwoje (aż 34% zapytanych) właśnie panowie powyżej 175 cm wzrostu są dla nich idealni. Kolejne 32% poszukujących pań uważa, że przystojny mężczyzna powinien „zaczynać się” od 180 centymetrów. Obie odpowiedzi świetnie wpisują się „średnią krajową”, są bardzo optymistyczne dla „przeciętnych Polaków” i dają mężczyznom sporą szansę na powodzenie.

Mężczyzna powinien być wyższy?

Niektóre singielki dotkliwie doświadczają jednak, że kobiety również są coraz wyższe. Wystarczy popatrzeć na córki i matki. W Polsce wciąż utrzymuje się przekonanie, że mężczyzna powinien być jednak wyższy od swojej partnerki, a najlepiej, by mogła ona przy nim nosić szpilki, wciąż pozostając niższą. Nie ma się co dziwić, że kobiety pragną mieć przy sobie mężczyznę rosłego, który pozwoli im od czasu do czasu poczuć się „kruszynką” i wtulić nos w jego tors lub oprzeć głowę na ramieniu. Dlatego 6% kobiet chciałoby, by ich wybranek miał przynajmniej 180 cm wzrostu, a jedyne 1% zapytanych uważa, że 185 cm to absolutne minimum, jeśli chodzi o partnera, a którym „można się pokazać w towarzystwie”. Podsumowując: jedynie 17% zapytanych Polek uznaje, że mężczyźni, którzy mierzą mniej niż 175 centymetrów są dla nich atrakcyjni.

Jest jednak nowy i rosnący trend, panujący wśród celebrytów i ludzi sukcesu, zmienia spojrzenie na męski wzrost i sprawia, że mężczyźni chętnie wiążą się z wysokimi kobietami, na przykład modelkami czy aktorkami, które są ich ozdobą i wizytówką, a nawet stanowią o ich prestiżu i powodzeniu, sprawia, że to, co było nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu, staje się do przyjęcia. Dlatego niscy panowie mogą liczyć na zainteresowanie nie tylko ze strony niższych od siebie pań, ale również tych nieco wyższych. 17% kobiet uważa, że jeżeli mężczyzna przekroczy 170 cm wzrostu, będzie dla nich to opcja optymalna. Natomiast dla nieco ponad 2% pań mężczyzna atrakcyjny to już ten, który ma 1,60.

Wzrost nieważny, prawdziwa miłość nie liczy centymetrów

Tylko 8% kobiet uznało, że wzrost się nie liczy w miłosnej damsko-męskiej grze. Pozostałe 92% przyznaje, że jest dla nich istotny i atrakcyjność mężczyzny postrzegają również przez pryzmat centymetrów. Tendencja ta będzie zapewne stale ewoluować wraz ze zmianą przeciętnego wzrostu potencjalnego partnera. Pociesza fakt, że popyt jest równy podaży, czyli najbardziej atrakcyjni mężczyźni to ci, których mamy najwięcej oraz to, że pan każdego wzrostu ma własne grono adoratorek. Ale nie tylko to jest pełne optymizmu. Wzrost to nie jedyne kryterium. Poszukujące miłości z MyDwoje.pl Polki przyznają z całą stanowczością, że najbardziej istotne jest dla nich dopasowanie charakterów partnerów i cechy charakteru, które pozwolą panom dotrzymać im kroku w codziennym życiu. Wtedy ona może do niego mówić nawet krasnalu i kurduplu, a on uzna to za pieszczotliwe podkreslenie jego wyjątkowych walorów i przyklei soczystego buziaka na jej policzku.

 

 

Leave a Reply