Kremy na atopowe zapalenie skóry – jakie powinny mieć wartości i gdzie je kupić?

Kosmetyki

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym ze schorzeń zataczających coraz szersze kręgi. Problem ten dotyczy wielu dzieci i dorosłych. Skóra tych osób jest bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i pojawia się na niej wiele reakcji alergicznych. Pielęgnacja atopowej skóry nie powinna dotyczyć jedynie okresów, kiedy pojawiają się na niej wykwity. Regularne stosowanie balsamów i kremów pozwala zapobiegać powstawaniu zmian atopowych. Co powinno być w ich składzie?

Przebieg kłopotów z atopową skórą najczęściej jest taki sam. Najpierw na skórze pojawia się zaczerwienienie, które staje się bardzo swędzące. Później miejsca te robią się przesuszone, szorstkie, występują pęcherze, pęknięcia. Jest to nie tylko bardzo bolesne, ale i nieestetyczne. Występowanie atopii jest bezpośrednio związane z zaburzeniem w obrębie produkcji lipidów tworzących warstwę ochronną skóry. Leczenie najczęściej sprowadza się do stosowania odpowiednich kremów i kosmetyków o działaniu natłuszczająco-nawilżającym i regenerującym.

Jak dbać o atopową skórę?

Ryzyko pojawienia się zmian atopowych rośnie wraz z przesuszaniem się skóry. Jeśli zadbamy o to, by była ona odpowiednio nawilżona i natłuszczona, nieraz objawów można uniknąć. Stosowanie odpowiedniego nawilżenia jest tutaj kluczowe, ale nie każdy preparat nawilżający będzie odpowiedni. Od razu należy odrzucić wszystkie produkty, które mają zaawansowany skład. Skóra atopowa jest narażona na podrażnienia, więc należy sięgać po te kremy na atopowe zapalenie skóry i balsamy, które będą miały jedynie kilka składników. Powinny być one stosowane codziennie, a jeśli osoba z atopią kąpie się nie pod prysznicem, a w wannie, pomocna będzie specjalna emulsja do kąpieli, która dodatkowo natłuści skórę.

Podstawowy skład produktów do atopowej skóry

To, co powinno znaleźć się w preparacie do skóry atopowej to związki o działaniu kojącym i natłuszczającym. Muszą być też składniki, które będą zmniejszały świąd i działają antybakteryjnie. Za odbudowę warstwy tłuszczowej odpowiedzialne są obecne w tych preparatach emolienty. Najczęściej są to oleje roślinne jak masło shea czy olej ogórecznika. Z kolei wśród składników nawilżających często są mocznik, gliceryna, alantoina i sorbitol. Jednocześnie trzeba zwracać baczną uwagę, by wybrane produkty nie zawierały substancji wywołujących reakcje alergiczne. Należą tu na przykład lanolina i różne związki zapachowe.

Gdzie kupić kremy i balsamy dostosowane do skóry atopowej?

Kremy, balsamy i emulsje przygotowane z myślą o wrażliwej skórze są powszechnie dostępne. O ile leczenie z użyciem sterydów wymaga recepty od lekarza, o tyle kosmetyki do codziennej pielęgnacji można kupić bez recepty. Wiele koncernów farmaceutycznych tworzy całe serie kosmetyków dla skóry alergicznej. Aby mieć pewność, że preparaty są rzeczywiście skuteczne i mają dostosowany do atopii skład, najlepiej kupować je aptece stacjonarnej lub internetowej. Kupowanie w miejscach, o których nic nie wiemy, może skutkować tym, że zostaniemy zachęceni do nabycia kosmetyku, który nie tylko nie pomoże skórze, ale wywoła reakcję alergiczną.

Leave a Reply