Leczenie kanałowe zęba, zwane inaczej leczeniem endodontycznym, to poważny i często wykonywany we współczesnej stomatologii zabieg, który ma na celu uratowanie zainfekowanego zęba. Jeżeli przez dłuższy okres zaniedbaliśmy regularne wizyty u stomatologa, czy też od pewnego czasu ignorowaliśmy sygnały, takie jak np: ból zęba na ciepło/zimno, ból na „nagryzanie” – który chociaż czasami ustępował, ale zwykle powracał – to niestety z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy potencjalnymi pacjentami na zabieg leczenia kanałowego. Sprawna reakcja i wizyta w gabinecie stomatologicznym jest nieunikniona, aby nie stracić zainfekowanego zęba.Leczenie endodontyczne przez wielu z nas, przez wiele lat kojarzyło się z dużym bólem i niedogodnością. Jednak dzięki postępowi techniki stomatologicznej pacjenci nie muszą już obawiać się nieznośnego bólu i cierpienia, a samo leczenie jest skuteczne i bezpieczne.
Leczenie kanałowe – na czym polega?
Ten typ leczenia jest dość inwazyjny i wymaga znieczulenia. Leczenie kanałowe zęba polega na wyczyszczeniu chorego zęba z zainfekowanej miazgi. Miazga to część zęba znajdująca się w komorze zębowej, która z kolei umieszczona jest pod szkliwem i zębiną. Składa się ona z tkanki łącznej, nerwów, naczyń krwionośnych. Jest to więc bardzo delikatna i unerwiona część zęba i to ona odżywia ząb, dostarczając mu przez naczynia krwionośne tlen oraz substancje mineralne.
To właśnie miazga (a właściwie stan zwany zapaleniem miazgi) jest źródłem bólu jaki odczuwamy, kiedy nasze zęby zajmuje zaawansowana próchnica. Lekarz dentysta za pomocą narzędzi kanałowych (ręcznych lub mechanicznych) odkrywa i usuwa zainfekowaną miazgę, oczyszczając z niej kanały zębowe. Następnie odpowiednio je przygotowuje, eliminując bakterie, które powodowały stan zapalny i na końcu starannie wypełnia. Cały proces kończy odbudowanie korony zęba.
Leczenie kanałowe – kiedy staje się konieczne?
Kiedy udajemy się do stomatologa z bólem zęba, jego przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest to próchnica, która wymaga wyczyszczenia zęba i wykonania plomby. Jednak w pewnych przypadkach okazuje się, że źródłem bólu jest zainfekowana bakteryjnie miazga lub jej stan zapalny.
Przyczyny takiego stanu mogą być różne, jednak najczęściej jest to bardzo zaawansowane stadium próchnicy lub uraz zęba. Najczęściej chorobie towarzyszą objawy takie jak silny, tępy ból, obrzęk wokół bolejącego zęba czy zmiana koloru zęba. Jeśli dentysta decyduje się na wykonanie leczenia kanałowego, oznacza to, że zmiany chorobowe miazgi zęba są nieodwracalne i musi ona być usunięta, by uniknąć dalszych komplikacji. Nieleczony stan chorobowy może doprowadzić do silnego bólu, wysięków ropnych, opuchlizny a w konsekwencji – do martwicy zęba. Jednak nawet wtedy stan zapalny może się rozprzestrzeniać, wychodząc poza korzenie zęba, doprowadzając stopniowo do infekcji kości (czasami zaniku kości), w której ząb jest osadzony.
Zapalenie miazgi jest więc poważną sprawą, dlatego nie można lekceważyć bólu zęba. Aby uniknąć inwazyjnego leczenia kanałowego, najlepiej reagować już na pierwsze sygnały rozwijającej się próchnicy oraz codziennie dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Jednak jeśli już dojdzie do stanu chorobowego miazgi, leczenie kanałowe jest najskuteczniejszym sposobem na uratowanie zęba i zapobieżenie bólowi oraz dalszym komplikacjom.