Łysienie androgenowe: zapobieganie i leczenie

Zdrowie
Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów u ludzi. Dotyczy ono nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Jest to choroba o podłożu genetycznym i hormonalnym. Duże zakola oraz przerzedzone włosy mogą stać się nie lada problemem. Jeśli tylko zauważymy u siebie ten problem, warto wybrać się na konsultację do specjalisty.

Charakterystyka łysienia androgenowego

Jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów, ponieważ dotyczy aż 95% wszystkich pacjentów. U mężczyzn objawia się pojawianiem się zakoli, włosy stają się coraz cieńsze. W zaawansowanej fazie na głowie mężczyzny pozostać może tylko pas włosów z tyłu i po bokach głowy. Łysienie androgenowe u kobiet występuje pod postacią łysienia równomiernego na całej głowie. Choroba polega na nadmiernej reakcji mieszków włosowych na męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Hormon ten występuje także u kobiet, jednak w mniejszych ilościach. Miniaturyzacja mieszków włosowych powoduje skrócenie fazy wzrostu włosów. Włosy wypadają dużo łatwiej i wolniej odrastają nowe.

Przyczyny występowania choroby

Łysienie androgenowe nie jest do końca zbadane i wiele jego przyczyn nie zostało jeszcze odkrytych. Duże znaczenie mają nie tylko androgeny, ale także tryb życia. Stres, bardzo mocno przyczynia się do wypadania włosów. Nie bez znaczenia są także czynniki zawodowe, składniki chemiczne zawarte w szamponach i odżywkach do włosów, a także lakiery do włosów. U kobiet problem ten może być związany z zespołem policystycznych jajników lub stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Udając się do lekarza, warto nie tylko skupić się na pozbyciu problemu, ale także poznać jego przyczyny.

Leczenie łysienia

Procesu łysienia nie da się w pełni zatrzymać. Należy oczywiście poznać jego przyczynę i wówczas uda się ograniczyć skalę jego występowania. Wiele osób pozostawia problem bez leczenia, prowadzi to wówczas do znacznej utraty włosów. Można je leczyć np. za pomocą preparatów, które rozszerzają naczynia mieszków włosowych. Współczesna medycyna estetyczna daje możliwość przeszczepu włosów. Wybór odpowiedniego specjalisty, który ma duże doświadczenie jest bardzo ważny. Najlepszą metodą przeszczepu włosów jest metoda FUE. Polega ona na pobieraniu drobnych fragmentów skóry z mieszkami włosowymi i umieszczeniu ich w strefie biorczej. Metoda gwarantuje duże efekty, ponieważ mieszki do przeszczepu pobierane są od tej samej osoby.

Łysienie androgenowe: zapobieganie chorobie

Wystąpienie i skalę choroby możemy ograniczyć poprzez styl życia, a także stosowanie suplementacji. Ogromne znaczenie w łysieniu ma dieta o niskim indeksie glikemicznym. Duże stężenie cukru w organizmie wpływa na zwiększenie procesu łysienia. Warto zwrócić uwagę na suplementację witamin B, E, D. Pomogą one zapobiegać wypadaniu włosów, a także je odżywią. Żelazo, jod i cynk również okażą się pomocne w walce z łysieniem. Lekarze zalecają także spożywanie naparów ziołowych (np. czerwona koniczyna).

Leave a Reply