Mięsień czworoboczny – ćwiczenia, które pomogą Ci zwalczyć uciążliwe dolegliwości

Zdrowie

„Mięsień czworoboczny ćwiczenia” to pytanie bardzo często wpisywane jest przez młodych i trochę starszych w wyszukiwarkę internetową. Świadczy to na pewno o tym, że mamy problem z dolegliwościami bólowymi powodowanymi przez ten mięsień. Jest to jeden z większych i bardziej problematycznych mięśni górnej części pleców. Warto więc znać ćwiczenia na mięsień czworoboczny. Nie jest to jednak taka prosta sprawa.

Wszystko bowiem zależy od tego czy chcecie wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie czy rozciągnięcie tego mięśnia. Wzmocnić możecie mięsień, gdy nie daje on rady spełniać swojej funkcji, a rozciągnąć, gdy jest on zbyt napięty. W dzisiejszych czasach najczęściej jednak mięsień ten jest zbyt napięty.

 Dlaczego dochodzi do napięć mięśnia czworobocznego?

Mięsień czworoboczny nazywany jest inaczej mięśniem stresowym. Dlatego pierwszym powodem, dla którego dany mięsień może się napiąć jest właśnie stres. W dzisiejszych czasach jesteśmy na niego narażeni na każdym kroku. W pracy zazwyczaj panuje wyścig z czasem, ze współpracownikiem, o względy i aprobatę szefostwa. Nie możemy zawalić, dlatego non stop jesteśmy poddani czynnikowi stresowemu. Cały czas nasze ciało musi być w gotowości. W takiej sytuacji głównym mięśniem, który się napina jest właśnie mięsień czworoboczny. Spina on nasze łopatki w nienaturalny sposób, unosi ramiona do góry i wysuwa głowę do przodu. Przez ten fakt cały mięsień czworoboczny pozostaje w permanentnym napięciu.

Kolejnym powodem, dla którego napina się nasz mięsień czworoboczny jest nieprawidłowa pozycja siedząca. Nie jest to chyba dla nikogo zaskoczeniem, że przez większość życia siedzimy. Większości z nas praca wygląda właśnie tak. Od kiedy mamy Internet, komputery i smartfony cały nasz czas w pracy oraz czas wolny spędzamy wpatrzeni w ekrany. Najgorszy wbrew pozorom nie jest tutaj sam fakt siedzenia, a czas w jakim to robimy. Gdybyśmy robili sobie przerwy w siedzeniu mniej więcej co godzinę nie byłoby takiego problemu. Niestety zazwyczaj jak zasiadamy przed komputerem czy telefonem spędzamy przed ekranem kilka, a czasami kilkanaście godzin. Tak długo nie da się siedzieć ani prawidłowo, ani bez niszczenia naszego kręgosłupa i mięśni. Dlatego tak wielu ludzi szuka pomocy w Internecie wpisując: mięsień czworoboczny ćwiczenia.

Po kilku minutach nasze barki wysuwają się do przodu, plecy są zaokrąglone, głowa wysunięta do przodu. Tak niszczymy sobie jeszcze bardziej nasz mięsień czworoboczny. Jeszcze jedną przyczyną napięcia tego mięśnia mogą być zbyt intensywne ćwiczenia na siłowni oraz niewykonywanie odpowiedniej rozgrzewki przed ćwiczeniami i rozciągania po ćwiczeniach. Przez to nasz mięsień po ćwiczeniach pozostaje w ciągłym napięciu.

 Co możemy zrobić? Mięsień czworoboczny – ćwiczenia

Na pewno bardzo ważne przy szukaniu frazy mięsień czworoboczny ćwiczenia, jest określenie celu naszych ćwiczeń. Czy mają być one przygotowaniem do wysiłku czy regeneracją po, czy może właśnie wzmacnianiem. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń rozluźniających mięsień czworoboczny jest przyciąganie ucha do ramienia. Ustawiamy głowę prosto i cofamy ją do tyłu. Następnie staramy się nie przekręcając głowy w żadną ze stron pochylając ucho do ramienia – nie odwrotnie.

Leave a Reply