Objawy menopauzy – jakie zmiany zachodzące w organizmie je wywołują? Jak radzić sobie z symptomami?

Kobieta

Uderzenia gorąca, suchość pochwy i rozdrażnienie – to tylko kilka z wielu objawów menopauzy, na które skarżą się kobiety. Jak łagodzić nieprzyjemne objawy, które mogą uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie?

Objawy menopauzy – co warto o nich wiedzieć?

Gdy organizm się starzeje, zachodzi w nim szereg zmian, a jednym z nich jest właśnie menopauza,  zwana również klimakterium lub przekwitaniem. Najczęściej pojawia się ona między 45. a 50.  rokiem życiem. W praktyce jednak moment, w którym kobieta zauważy u siebie pierwsze objawy menopauzy, jest bardzo indywidualny. Wiele zależy od dotychczasowego trybu życia i przyjmowanych leków. Także przebyte choroby mogą przyspieszyć pojawienie się menopauzy.

Co należy rozumieć po terminem „menopauza”? To ostatnia miesiączka, po której przez kolejnych 12 miesięcy, nie pojawiło się krwawienie. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie, doprowadzają do pojawienia się dyskomfortu. Obok symptomów fizycznych, mogą pojawić się również psychiczne.

Najczęstsze objawy menopauzy

Symptomów menopauzy jest wiele. Kobiety skarżą się na różne objawy – to kwestia indywidualna. Do najczęściej pojawiających się symptomów klimakterium należą:

  • uderzenia (określane również jako „fale”) gorąca,
  • nadmierna potliwość (zwłaszcza w nocy),
  • wahania nastroju i drażliwość,
  • problemy ze snem (może pojawić się bezsenność),
  • tycie,
  • bóle mięśni i głowy,
  • suchość pochwy.

Jeżeli chodzi o ostatni objaw, to łatwo mu zapobiec. Kobiety mogą zakupić globulki dopochwowe np. HydroVag (hydrovag.pl) lub skorzystać z żeli intymnych, które zapewniają nawilżenie.

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Symptomy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe – powodują dyskomfort, przekładają się także na codzienne funkcjonowanie. Z tego względu wiele kobiet zastanawia się, w jaki sposób łagodzić pojawiające się objawy. Współcześnie jest to możliwe.

Dobre efekty może przynieść również hormonalna terapia zastępcza. Wdrożenie takiej oznacza konieczność udania się do ginekologa oraz przejście niezbędnych badań. Kobiety zainteresowane hormonalną terapią zastępczą (HTZ) powinny zasygnalizować to lekarzowi jeszcze przed wystąpieniem menopauzy. Rozpoczęcie terapii po stwierdzeniu klimakterium nie zawsze jest możliwe, może też wywołać np. podrażnienie skóry.

Leave a Reply