Odpoczynek dla młodej mamy – jak znaleźć pomoc przy opiece nad dzieckiem?

Zdrowie

Opieka nad dzieckiem to zadanie wyjątkowe, ale i trudne. Wymaga ono wiele zaangażowania i ogromnych pokładów cierpliwości. Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy w opiece nad dzieckiem i dobrze ją zorganizować – już na samym początku swojej rodzicielskiej drogi.

Gdy stajesz się rodzicem często nie zdajesz sobie sprawy z trudów opieki nad dzieckiem. Doceniasz te wyjątkowe chwile, jednak czasami czujesz, że Twój organizm domaga się odpoczynku. Przez pewien czas możesz to ignorować, jednak szybko zobaczysz, że z dnia na dzień będziesz mniej cierpliwa w stosunku do swojej pociechy i zaczniesz marzyć o spokojnym wypiciu herbaty, czy długiej kąpieli. Nie ma nic w tym złego, wprost przeciwnie – to zupełnie naturalne!

Wypoczynek jest szczególnie istotny dla młodej mamy. Pozwala na lepszą regenerację po porodzie, jak i szybszy powrót do formy. Ważny jest także dla zdrowia psychicznego – ułatwia utrzymanie równowagi, a także przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i obowiązków, które w związku z nią się pojawiły. Tym samym, im szybciej zaczniesz myśleć o swoim odpoczynku, tym lepiej! Unikniesz rozdrażnienia, kryzysów i poczucia, że zostałaś sama z przytłaczającą ilością obowiązków domowych.

Pomoc partnera

W wielu rodzinach w przypadku pojawienia się dziecka partnerka zostaje w domu, a mąż chodzi do pracy. Już na początku dobrze się dogadać i ustalić wspólny zakres opieki nad dzieckiem. Na przykład, gdy partner wraca do domu, przejmuje część obowiązków i daje kobiecie czas dla siebie, nawet godzina dziennie może być prawdziwym ratunkiem!

Gdy wracasz do pracy

Gdy chcesz wrócić do pracy, to będziesz potrzebowała opieki nad dzieckiem przez wiele godzin w ciągu dnia. Musisz się zastanowić, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Możesz skorzystać z pomocy dziadków dziecka, żłobka, bądź zatrudnić nianię. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy, jak i minusy.

Dziadkowie

Gdy powierzasz swoje dziecko dziadkom wiesz, że jest ono w dobrych rękach. Dziadkowie zazwyczaj z przyjemnością zajmują się wnukiem, jednak warto pamiętać, że nie jest to ich obowiązek. Do tego, jeśli masz określone poglądy na wychowanie dziecka a dziadkowie mają zupełnie inne, to niestety musisz liczyć się z częstymi rozmowami na ten temat bądź nawet kłótniami. Czasami nie warto decydować się na pomoc dziadków, by później nie wdawać się w konfliktowe sytuacje.

Żłobek

Wadą żłobka może być cena, a także godziny jego otwarcia. Zaletą jest z pewnością spokój ducha, bo wiesz, że Twoje dziecko znajduje się pod opieką wykwalifikowanych pracowników, jak i ma kontakt z innymi dziećmi.

Niania

To świetne rozwiązanie, gdy zależy Ci na indywidualnym podejściu do dziecka, a także kreatywnym sposobie spędzania przez niego czasu. Nianie bardzo często mogą pouczyć się słówek z angielskiego, zagrać w kreatywną grę, bądź zorganizować ciekawe i dostosowane do wieku dziecka rozrywki. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej niani, która będzie podzielała Twoje poglądy dotyczące wychowania dziecka, a także cechowała się dużą cierpliwością i zrozumieniem. Warto wziąć pod uwagę koszty tego rozwiązania – niania w Warszawie może być droższym rozwiązaniem, jednak często jest najlepszym wyjściem z sytuacji, gdy chcesz wrócić do pracy i potrzebujesz kogoś, kto zająłby się Twoim dzieckiem w dłuższym przedziale godzinowym.

Im wcześniej zastanowisz się nad dodatkową opieką nad dzieckiem, tym lepiej. Unikniesz wielu stresów, będziesz miała opracowany plan działania i spokojnie wrócisz do pracy. Pomyśl nad każdą z powyższych możliwości i wybierz tę, która jest dla Ciebie najlepsza.

Leave a Reply