Opiekunki osób starszych w Niemczech. Praca na czarno czy wyjazd z agencją?

Zdrowie

Praca opiekunki osób starszych określana coraz częściej określana jest mianem „zawodu przyszłości”. Dlaczego? Opieka osób starszych w Niemczech to bardzo stabilna i dobrze płatna branża. W dużej mierze wynika to z szybkiego starzenia się niemieckiego społeczeństwa. W tej chwili w Niemczech liczba seniorów wynosi kilkanaście milionów. Szacuje się, że do 2035 roku ta liczba będzie wynosiła już 20 milionów. Co oznacza, że zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze będzie jedynie wzrastać. Niemieckie rodziny szczególnie cenią polskie opiekunki osób starszych. Dzięki temu mogą one liczyć na dobre pensje i bogaty wybór zleceń. Polskie opiekunki seniora wyrobiły już sobie w Niemczech pewna renomę. Uważane są za osoby pracowite, pomocne oraz empatyczne. Jednak chcąc podjąć pracę przed pierwszym wyjazdem pozostaje pytanie: wyjazd samodzielnie czy organizacja na własną rękę?

Konsekwencje pracy bez umowy

Opiekunowie osób starszych to przede wszystkim osoby doskonale zorganizowane. Mogłoby się wydawać, że bez problemu poradzą sobie z wyjazdem i wszystkimi jego szczegółami. Jednak samodzielne znalezienie zlecenia i dopełnienie formalności nie jest wcale łatwe. Niejednokrotnie wiąże się to z ryzykiem. Zlecenia bez pośrednictwa agencji to zazwyczaj praca bez umowy. Czasami też można spotkać się z propozycją „ekstra zarobków” w zamian za pracę na czarno. Jest to niebezpieczne pod wieloma względami. Przede wszystkim wiąże się z możliwością straty zarobionych pieniędzy. Brak umowy oznacza, że środki mogą nie zostać wypłacone. Nielegalna praca to również brak ubezpieczenia i odprowadzanych składek. Należy również pamiętać, że praca na czarno jest złamaniem zarówno polskiego, jak i niemieckiego prawa. Może się to wiązać z różnego rodzaju karami, np. wysokimi opłatami pieniężnymi.

Opieka seniora – praca z agencją

Agencje opiekuńcze to przedsiębiorstwa kompleksowo organizuje wyjazdy opiekunek osób starszych do Niemiec. Duża część opiekunek decyduje się na współpracę z firmami. Jednak tu też należy być ostrożnym. W związku z bogatym rynkiem ofert powstaje coraz więcej takich firm. Niestety nie wszystkie z nich są uczciwe. Wybierając agencję warto postawić na jednego z liderów w branży opiekuńczej. Dzięki temu współpracujemy z firmą, która zyskała już zaufanie kilku tysięcy innych opiekunów i opiekunów. Jedną z takich firm jest Veritas Opieka. Jest to agencja proponująca przede wszystkim legalną formę zatrudnienia, bogaty wybór ofert i dobrą płacę. Agencja stawia na transparentne przedstawienie warunków pracy. Pomaga także zorganizować wszelkie formalności potrzebne do wyjazdu za granicę. Średnia pensja opiekunki w Veritas Opieka oscyluje wokół 1800€ netto miesięcznie. Dodatkowo firma oferuje bezpłatny obustronny przejazd i pomoc doświadczonego koordynatora na zleceniu. Zaufaj wieloletniemu doświadczeniu. Sprawdź: Wyjazdy Niemcy Opieka.

Leave a Reply