Orbitrek – jakie efekty daje trening na maszynie eliptycznej?

Zdrowie

Wśród sprzętów kojarzonych z treningiem aerobowym orbitrek zajmuje dość specyficzne miejsce. Osoby po prostu chcące zrzucić zbędne kilogramy często omijają to urządzenie, kierując się od razu do bieżni lub rowerka. Podobnie biegacze i cykliści. Tymczasem maszyna ta doskonale sprawdza się zarówno pod kątem dbania o sylwetkę, jak i jako uzupełnienie treningów biegowych (i nie tylko takich).

Orbitrek pozwala pracować wszechstronnie

Praca na orbitreku sprawia, że równocześnie angażujesz nogi (i to nie tylko uda), ale i klatkę piersiową, mięśnie brzucha i grzbietu, a także ręce. Oczywiście, w zupełni inny sposób, niż w przypadku treningów siłowych, ale jednak.

W przypadkach, gdy zależy Ci na zrzuceniu kilogramów lub utrzymaniu sylwetki działa to znakomicie – w końcu wszystkie partie ciała są w ruchu. Z kolei gdy wchodzisz na orbitek po to, by przygotować się do innej aktywności sportowej, urządzenie to zapewni Ci możliwość symulowania pracy nóg w warunkach dużych obciążeń. Docenią to zwłaszcza biegacze, którzy przygotowują się do zawodów w terenie pofałdowanym, w szczególności zaś do biegania w górach. O ile bieżnie pozwalają za symulować podbiegi poprzez ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia podłoża, orbitrek pozwala wyregulować poziom oporu, z jakim się pracuje – a to świetnie przygotowuje na górskie podejścia w momentach, gdy nogi są już bardzo zmęczone (i jest to przygotowanie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne).

Co dokładnie daje orbitrek?

No właśnie, przejdźmy do meritum. Jeżeli pracujesz zgodnie z techniką, w pozycji wyprostowanej, z lekko wypiętą klatką piersiową, orbitrek pozwala przywyknąć do utrzymywania takiej sylwetki również w trakcie codziennej aktywności, gdy chodzisz lub biegasz (oczywiście pod warunkiem, że w trakcie treningu nie zaczynasz się mimo wszystko pochylać). Jednocześnie przyspieszasz metabolizm (co przekłada się na bardzo efektywne spalanie kalorii), pracujesz nad swoją wytrzymałością i przyzwyczajasz ciało do pracy pomimo zmęczenia (co przydaje się tak na co dzień, jak i w trakcie na przykład zawodów biegowych).

Leave a Reply