Ostropest plamisty – Właściwości i zastosowania

Zdrowie

Ostropest plamisty (z łac. Silybum marianum) to gatunek rośliny zaliczanej do rodziny astrowatych. Roślina ta pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, przede wszystkim z z południowej Europy, Afryki Północnej i Azji Mniejszej. Nie posiada zbyt dużych wymagań glebowych i klimatycznych, dlatego obecnie ostropest plamisty spotkać można w zasadzie na całym świecie. W Polsce to głównie roślina uprawnia, rzadziej występuje ostropest dziki. W naturze osiąga do 150 cm wysokości, a na pierwszy rzut oka przypomina zwyczajny oset.

Ostropest plamisty to roślina o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Przede wszystkim wykazuje silne działanie antyhepatotoksyczne, a więc  skutecznie zapobiega uszkadzaniu komórek wątroby. Najważniejszym składnikiem ostropestu jest sylimaryna. To kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego. Jest substancją, która stabilizuje błony komórkowe wątroby, znacznie przyspieszając proces jej regeneracji.

Ostropest plamisty – Zastosowanie

Ostropest plamisty pozytywnie wpływa przede wszystkim na wątrobę. Zioło to ma silne właściwości odtruwające. Skutecznie neutralizuje toksyny muchomora sromotnikowego. Stosowana jest więc po toksycznych uszkodzeniach wątroby. Ostropest plamisty chroni miąższ narządów przed szkodliwym działaniem toksyn. Sprawdza się w przypadku alkoholików, bo wspomaga regenerację zatrutej alkoholem wątroby. Przy okazji przyspiesza w dużym stopniu proces usuwania niepotrzebnych substancji z organizmu. W tym kontekście bywa stosowany podczas terapii odchudzających i zwalczających cellulitLINK.

Ostropest plamisty wykorzystywany jest bardzo często przy okazji długiej i silnej farmakoterapii, gdyż długotrwałe stosowanie leków uszkadza wątrobę. Ponadto stosuje się go w czasie terapii przeciwnowotworowej.

Ostropest plamisty regeneruje stare komórki wątroby i służy powstawaniu nowych. Wchodząca w skład zioła sylimaryna znacznie podnosi poziom białka w wątrobie, a także silnie przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników. Tym samym znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju raka wątroby. Ponadto, roślina ta posiada także właściwości przeciwzapalne, które zapobiegają przewlekłemu zapaleniu wątroby. Dzięki temu ostropest plamisty wchodzi w skład wielu leków osłonowych.

Warto przy okazji pamiętać o tym, że ostropest plamisty wspomaga nie tyko wątrobę, ale i sprawdza się w przypadku łuszczycy, zapalenia skóry czy kamicy żółciowej. Oprócz tego usuwa szkodliwe wolne rodniki z organizmu, poprawia pamięć i ogólną koncentrację. Czasami stosowany jest  podczas leczenia cukrzycy typu drugiego. Chorzy na cukrzycę, mogą go codziennie stosować, ponieważ skutecznie obniża poziom glukozy we krwi.  Zioło to obniża też poziom złego cholesterolu we krwi.

Sposób użycia ostropestu plamistego

W lecznictwie na ogół wykorzystuje się nasiona ostropestu plamistego. Mieli się je w całości lub suszy, i w takiej formie spożywa. Można je kupić zmielone lub zmielić samodzielnie. Stosuje się je w ilości dwóch łyżeczek, popijając letnią wodą. Nasiona ostropestu warto stosować systematycznie i przez dłuższy czas, gdyż dają wówczas lepszy efekt. Nie można jednak przesadzać z ich ilością. Nasiona ostropestu plamistego warto dodawać również do różnego rodzaju potraw np. owsianki czy sałatek.

W aptekach ostropest na ogół sprzedawany jest w formie kapsułek. Producenci leków zapewniają, że są one bezpieczne w użytkowaniu. Może jedynie dojść do lekkiego przeczyszczenia, bo ostropest plamisty wspomaga odtruwające działanie wątroby.

Nasiona ostropestu można też wykorzystać do produkcji oleju. Skutecznie spowalnia on procesy starzenia się organizmu i zwalcza stany zapalne skóry. Dlatego też coraz częściej na bazie oleju z ostropestu plamistego produkowane są leki, które eliminują zaczerwieniania skóry i poprawiają jej zdolności regeneracyjne. Wszystko to za sprawą zawartej w zielu witaminy E.

Ta wyjątkowa roślina dobrze sprawdza się również przy ostrych stanach zapalnych i zatruciach, gdyż wówczas może mieć działanie uboczne. Nie powinno się go jednak podawać kobietom w ciąży i dzieciom poniżej 12 roku życia.

Ostropest plamisty – Zastosowanie w kosmetyce

W kosmetologii wykorzystywany jest przede wszystkim olej pozyskiwany z nasion rośliny. Zawiera on bowiem 53% kwasu linolenowego i niewielkie ilości sylimaryny. Olej ten stosować można samodzielnie, nakładając bezpośrednio na skórę. Może on wchodzić także w skład balsamów, maseczek czy kremów.

Kosmetyki z ostropestem mają działanie przeciwutleniające, a więc opóźniają proces starzenia się skóry. Mogą one naprawiać uszkodzenia, które powstały na skutek działania promieniowania słonecznego. Stymulują również produkcję kolagenu i elastyny. Preparaty z ostropestem w składzie  łagodzą stany zapalne skóry i przyspieszają proces gojenia się ran. Posiadają działanie wybielające – obniżają stężenie melaniny w skórze. Sprawdza się on także przy leczeniu uciążliwej łuszczycy.

Leave a Reply