Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Zdrowie

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który pozwala skutecznie korygować większość wad wzroku. Ich odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie jest istotne, aby zachować zdrowie oczu. Na powierzchni soczewek kontaktowych gromadzą się bowiem zanieczyszczenia, które mogą spowodować, nie tylko uszkodzenie soczewki, ale i podrażnienia narządu wzroku.

Soczewki kontaktowe – płyn do soczewek

Soczewki kontaktowe (oprócz jednodniowych i ciągłych, które nosi się nawet do 30 dni bez zdejmowania) wymagają codziennego czyszczenia. W ciągu dnia na powierzchni soczewki gromadzą się osady białkowe oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia – idealne pożywki dla bakterii. Aby uniknąć podrażnień oka, a nawet uszkodzenia delikatnego materiału z jakiego wykonane są szkła kontaktowe, należy je czyścić i dezynfekować po każdym użyciu. Soczewki miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Przed snem należy zdjąć je z oczu i oczyścić specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Użycie innego środka, niż płyn do soczewek, może uszkodzić delikatny silikonowo-hydrożelowy materiał, z jakiego wykonano zostały wykonane.

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Przed zakładaniem czy zdejmowaniem soczewek należy mieć zawsze czyste dłonie. Wystarczy umyć je delikatnym mydłem antybakteryjnym, a następnie dokładnie osuszyć niestrzępiącym się ręcznikiem. Soczewkę należy umieścić na dłoni i wylać na nią kilka kropel płynu dezynfekującego. Małym palcem wystarczy delikatnie pocierać jej powierzchnię, przez kilka sekund z każdej strony. Po oczyszczeniu soczewki wystarczy opłukać ją jeszcze raz płynem pielęgnacyjnym.

W pielęgnacji soczewek bardzo istotne jest również pilnowanie terminu ważności preparatu czyszczącego, ponieważ przeterminowany – traci swoje właściwości i jest bezużyteczny. Soczewek kontaktowych nie należy również zwilżać śliną ani myć wodą, gdyż znajdujące się w niej zanieczyszczenia mogą przenieść się na delikatną powierzchnię soczewki.

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Soczewki miesięczne czy dwutygodniowe należy przechowywać w specjalnym pojemniku. Opakowanie powinno być tak samo czyste, jak same soczewki kontaktowe, aby nie gromadziły się w nim bakterie. Przed każdym włożeniem soczewek do pojemnika wystarczy opłukać go świeżym płynem dezynfekującym (takim samym, jak do czyszczenia soczewek) i pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Opakowanie należy również regularnie wymieniać na nowe, przynajmniej raz w miesiącu.

Leave a Reply