Pielęgnacja włosów latem

Kosmetyki

Każda z nas pragnie cieszyć się ciepłem lata jak najdłużej i korzystać ze słońca w nieograniczonych ilościach. Jego promienie dostarczają nam niezbędnej witaminy D o dobroczynnym działaniu dla naszego organizmu. Pod ich wpływem zwiększa się poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który odpowiada za pogodny nastrój i dużą dawkę pozytywnej energii. Należy jednak pamiętać, by korzystać z ich dobrodziejstw z umiarem, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na kondycję naszej skóry i włosów. By sobie z tym radzić, warto zaopatrzyć się we właściwe kosmetyki.

Ochrona przed słońcem

Korzystne działanie słońca sprawia, że zapominamy o negatywnych skutkach zbyt długiego opalania. Widoczne są one również na naszych włosach, a do ich ochrony przeciwsłonecznej nie przywiązujemy aż tak dużej wagi, jak do zabezpieczenia skóry. Słońce przyczynia się do przesuszania włosów, ich łamania i utraty blasku. A szczególnie narażone na taki wpływ są te o cienkiej strukturze. Negatywny efekt wzmacnia również farbowanie oraz rozjaśnianie.

Dlaczego słońce ma tak negatywne oddziaływanie? Nasze włosy chroni melanina, czyli grupa pigmentów zawarta w ich cebulkach, odpowiedzialna za kolor. Im mamy więcej tego barwnika, tym bardziej jesteśmy chronione w związku z czym włosy ciemne są bardziej odporne na promienie UV niż te jasne. A wpływ tych promieni jest dosyć intensywny bowiem ciepło sprawia, że osłonka włosa rozszczelnia się, a zawarta w niej białkowa kora zostaje poddana negatywnemu działaniu słońca. Dlatego nasze włosy zaczynają być kruche i słabe oraz tracą swój kolor i blask.

Jak zatem zabezpieczyć naszą fryzurę w sezonie letnim? Warto zaopatrzyć się w zestaw kosmetyków z filtrem UV: szampon, odżywkę oraz mgiełkę. Poleca się również wymienne stosowanie odżywki z maską, która daje zdecydowanie silniejszy rezultat. Najskuteczniejsze będą specyfiki o właściwościach regenerujących. Warto zapoznać się z szerokim wyborem kosmetyków w sklepie Neness, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Postaraj się, by były one jak najlepszej jakości, zarówno te ze składem naturalnym, jak i inne specyfiki oparte na najnowszych technologiach.

Wpływ letnich kąpieli

Połączenie wody i słońca może niekorzystnie oddziaływać na nasze włosy, gdyż woda wypłukuje ochronną powłoczkę hydrolipidową, co wzmacnia negatywne właściwości promieni słonecznych. Wolne rodniki uszkadzają strukturę włosów, co przypomina proces ich rozjaśniania u fryzjera. Wskutek tego wysuszają się, łamią i nieestetycznie się puszą. Zarówno woda morska z zawartą w niej solą, jak i ta, chlorowana w basenie skupiają na włosach promienie UV. Niejedna z nas zauważyła tego negatywne skutki w postaci matowienia włosów i ich nieprzyjemnej szorstkości.

Olejowanie włosów jest obecnie bardzo popularnym i skutecznym sposobem ich pielęgnacji. Oleje są naturalną odżywką, często niedocenioną ze względu na niestandardowe zastosowanie. A są szczególnie polecane w przypadku włosów suchych i osłabionych. Natomiast te ze skłonnością do przetłuszczania się można nawilżać jedynie w obrębie końcówek. Olejki naturalne mogą zawierać filtry, np. wyciągi z pestek malin, macadamia, kokosowe, araganowe czy z oliwek. Należy substancję dokładnie rozprowadzić na włosach i trzymać minimum 15 minut, po czym dokładnie je umyć. Efekt nawilżenia gwarantowany!

Warto włosy chronić nie tylko za pomocą kosmetyków, ale również poprzez różne nakrycia głowy, które mogą stać się oryginalną ozdobą lub eleganckim dodatkiem. Polecane są nakrycia o jasnym kolorze, a wśród nich: chustki, chusty, kapelusze czy proste czapki z daszkiem. Ważne, by były one wykonane z przewiewnych, oddychających materiałów. Takie zabezpieczenie nie tylko ochroni nasze włosy, ale również osłoni głowę przed przegrzaniem. Każda z nas stara się czerpać jak najwięcej z długich, letnich dni, ale pamiętajmy o korzystaniu z dobrodziejstw słońca z rozwagą.

Leave a Reply