Portfele skórzane – jak o nie dbać?

Moda

Portfel skórzany może Ci posłużyć przez długie lata. Aby tak było, musisz odpowiednio o niego dbać. Podpowiadamy, jak wyczyścić skórzany portfel, w jaki sposób go wysuszyć, gdy zostanie przypadkiem zamoczony, i co robić, aby na jego powierzchni nie powstawały pęknięcia czy zadrapania.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • W jaki sposób na co dzień dbać o skórzany portfel?
  • Jak wyczyścić skórzany portfel?
  • Których akcesoriów do czyszczenia portfela warto użyć?
  • Co zrobić, aby wysuszyć skórzany portfel damski lub męski?

Portfel skórzany – jak o niego dbać na co dzień?

O portfele skórzane trzeba dbać podczas codziennego użytkowania. Jak to robić? Po prostu pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Bez względu na to, czy jest to portfel męski skórzany, czy też damski, uważaj, aby nie nosić go razem z ostrymi przedmiotami w kieszeni, torbie czy plecaku. Klucze czy nity w kieszeniach spodni mogą nieodwracalnie porysować powierzchnię skóry. Oprócz tego staraj się nie nosić w portfelu zbędnych rzeczy. Przegródki wypchane od nadmiaru paragonów i niepotrzebnych kart mogą odkształcić portfel i doprowadzić do rozciągnięcia skóry, która później będzie po prostu brzydko wyglądała.

Jak wyczyścić skórzany portfel?

Żeby wyczyścić portfel wykonany z gładkiej skóry licowej, namocz miękką szmatkę w roztworze wody z octem. Następnie delikatnie przyłóż tkaninę do powierzchni portfela skórzanego i spróbuj usunąć plamę. Potem pozostaw go do wyschnięcia. W przypadku portfela wykonanego ze skóry szorstkiej (np. z zamszu lub nubuku) pomocna będzie zwykła gumka do ścierania lub miękka szczoteczka, którą delikatnie pozbędziesz się zabrudzeń. Jeżeli chcesz wyczyścić lakierowany portfel skórzany, użyj miękkiej szmatki i usuń z zakamarków kurz czy brud lub tłuste ślady po palcach. Nigdy nie używaj do czyszczenia skórzanego portfela zwykłego mydła. Może ono pozostawić nieestetyczny osad, który trudno będzie usunąć.

Akcesoria, które pomagają wyczyścić portfel skórzany

Aby zadbać o portfel skórzany, możesz skorzystać ze specjalnych środków do czyszczenia i konserwacji galanterii. Bez problemu kupisz je w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Szukaj wosku pszczelego do polerowania skóry, impregnatu w sprayu chroniącego przed wilgocią, płynu do oczyszczania skóry lub suchej pianki do usuwania zabrudzeń. Specjalne preparaty nie odbarwią skóry i nie usuną z niej fabrycznej warstwy ochronnej.

W przypadku portfela ze skóry naturalnej po każdym czyszczeniu możesz użyć niewielką ilość zwykłego kremu nawilżającego bądź roślinnego tłuszczu do skóry, aby dobrze ją zakonserwować i zapobiec wysuszaniu czy przecieraniu. Na koniec miękką szmatką wypoleruj powierzchnię portfela – i gotowe! Sprawi to, że skóra będzie odpowiednio nawilżona i lśniąca, a nawet już nieco wysłużony portfel będzie długo wyglądał jak nowy.

Portfele skórzane – co z nimi robić, gdy się zamoczą?

Jeżeli przez przypadek Twój portfel skórzany zostanie zamoczony, pamiętaj o tym, aby nie suszyć go na słońcu, na kaloryferze czy przy użyciu suszarki. Najlepiej w takiej sytuacji położyć go w suchym miejscu i pozwolić mu wyschnąć w temperaturze pokojowej. W innym przypadku skóra może popękać lub brzydko się pofalować.

Twój skórzany portfel ma mnóstwo widocznych oznak użytkowania? Plam czy pęknięć nie można już w żaden sposób usunąć? To najlepszy moment, aby pomyśleć o nowym portfelu, który możesz kupić tutaj! Znajdź dla siebie najlepszy model z dostępnej na rynku bogatej oferty skórzanej galanterii i dodatków.

Leave a Reply