Masz problemy z włosami i skórą głowy? Zmień szampon na naturalny

Kosmetyki

Swędząca skóra głowy, łupież, czerwone krostki, przesuszone i łamliwe włosy – to typowe objawy reakcji alergicznej. Weź pod lupę skład swojego szamponu i zobacz, jak pozbyć się uciążliwego problemu.

Jakich składników unikać?

Jeśli zaczniemy uważnie czytać etykiety kosmetyków, od których uginają się półki w drogeriach, włos zjeży nam się na głowie. Pochodne ropy naftowej, silikony, parabeny, SLS-y, sztuczne barwniki i substancje zapachowe – choć często występują pod różnymi nazwami, są odpowiedzialne za powstawanie większości reakcji uczuleniowych. Winny może być nie tylko szampon, ale również niektóre farby do włosów i odżywki. Świąd może być także reakcją na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę. To problem, z którym najczęściej zmagają się osoby pracujące w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach.

Uporczywe swędzenie skóry głowy, któremu towarzyszy nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem zaburzeń hormonalnych lub innych groźnych chorób. Nie można go ignorować! Jeśli po zmianie szamponu i wyeliminowaniu z diety produktów, które mogłyby uczulać, problem nie ustępuje, warto udać się do dermatologa lub trychologa, czyli specjalisty zajmującego się chorobami skóry głowy.

Co powinien zawierać dobry szampon do włosów?

Na rynku jest coraz więcej produktów naturalnych, czyli takich, które powstały ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego (jeśli komponenty zostały pozyskane w sposób nienarażający zwierząt na śmierć lub cierpienie). Do takich składników należą m.in. wosk pszczeli i lanolina. Kosmetyki organiczne zawierają wyłącznie naturalne konserwanty, zapachy i substancje aktywne bez syntetycznych ulepszaczy i składników chemicznie zmodyfikowanych.

Naturalne szampony do włosów zawierają ekstrakty roślinne (np. z tymianku, lukrecji, mydlnicy i bringraj), które łagodzą podrażnienia skóry głowy, regulują wydzielanie sebum i wzmacniają włosy. Szukając odpowiedniego szamponu, sprawdź, czy składniki, z których został wyprodukowany, posiadają certyfikat ekologiczności. Naturalne kosmetyki do włosów są dobrze tolerowane nawet przez bardzo wrażliwą skórę i dużo rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Dzięki temu są bezpieczne także dla dzieci. Szampony, które zawierają wyłącznie naturalne składniki, nie obciążają włosów, można więc stosować je nawet codziennie. Do kuracji warto dołączyć także 1-2 razy w tygodniu naturalną odżywkę oraz maskę do włosów. Dzięki temu skóra głowy odzyska zdrowy wygląd, a włosy staną się mocne, gładkie i błyszczące.

Leave a Reply