Plamka, potem ubytek w zębie, wizyta u dentysty, plomba i… kłopot z głowy? Niekoniecznie! Po źle wykonanym zabiegu lub późniejszym niedostatecznym dbaniu o higienę jamy ustnej, próchnica pod wypełnieniem także może się rozwijać. Taka próchnica pod plombą to próchnica wtórna. Czym jest, jak ją rozpoznać i wyleczyć?
Próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną, która dotyka zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Wśród wielu rodzajów próchnicy wyróżnia się między innymi próchnicę pierwotną i wtórną. Ta pierwsza atakuje zdrowe zęby, druga natomiast rozwija się w tych już wcześniej leczonych – w obrębie wypełnień (próchnica zęba pod plombą).
Jak wygląda próchnica wtórna – objawy
W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, symptomy są łatwiejsze bądź trudniejsze do rozpoznania. Na bardzo wczesnym etapie diagnoza możliwa jest wyłącznie w gabinecie stomatologa, który – oprócz tego, że dysponuje odpowiednimi narzędziami, może zrobić badanie RTG etc. – przede wszystkim wie, czego i gdzie należy w tej sytuacji szukać.
Próchnica wtórna rozwija się pod i/lub wokół plomb, zazwyczaj na stycznych powierzchniach zębów, gdzie płytka bakteryjna zbiera swoje największe żniwo. Czasami widać plamki próchnicowe, a niekiedy – charakterystyczne dla tego schorzenia – brązowe przebarwienie wzdłuż brzegów wypełnienia. Jeśli stan jest bardziej zaawansowany, można nawet zauważyć szczelinę, czyli nieszczelność plomby. W skrajnych przypadkach objawem jest utrata części lub nawet całego wypełnienia. Lekarz oceniając rozległość/głębokość próchnicy, bierze pod uwagę twardość i kolor zębiny oraz szkliwa, a także ubytek tkanek.
Przyczyny próchnicy wtórnej
W zależności od rodzaju próchnicy wtórnej (zewnętrzna lub wewnętrzna), przyczyny mogą być różne, choć niektóre badania wskazują na to, że wewnętrzna próchnica wtórna nie może rozwinąć się bez uprzedniego zaistnienia próchnicy zewnętrznej wtórnej.
Winę za rozwój tej choroby ponosi stomatolog i/lub sam pacjent. Do próchnicy wtórnej może bowiem przyczynić się zarówno błąd w sztuce lekarskiej (niedokładne oczyszczenie, wypełnienie ubytku), kiepskiej jakości materiał stomatologiczny użyty do wypełnienia, jak i niestaranność w zachowywaniu higieny uzębienia (dopuszczenie do odkładania się płytki bakteryjnej na zębach) czy niewłaściwa dieta (zbyt wiele słodyczy). W przypadku zaniedbań stomatologa prowadzących do próchnicy wtórnej, reklamacja takiej usługi jest z pewnością do rozważenia.
Jak leczyć próchnicę wtórną
Leczenie próchnicy wtórnej nie odbiega w zasadzie od procedur leczenia próchnicy pierwotnej i sprowadza się do naprawienia (co dotyczy zazwyczaj szczelin brzegowych) lub ewentualnie wymiany całego wypełnienia w zaatakowanym chorobą zębie. Trzeba to zrobić możliwie najszybciej, aby zahamować niszczące działanie bakterii i nie doprowadzić do stanów zapalnych, pamiętając, że nieleczona próchnica rozprzestrzenia się także na inne zęby i atakuje w końcu miazgę, a wtedy konieczne jest już leczenie endodontyczne (kanałowe). Dbasz o zdrowie jamy ustnej? Poznaj ofertę produktów do higieny jamy ustnej oferowane przez https://www.sunstargum.com/pl/
Nie mniej ważna od tego, jak pozbyć się próchnicy, jest kwestia profilaktyki próchnicowej.
Próchnica wtórna – zapobieganie
Higiena i dieta – tylko tyle i aż tyle. O to pacjent może i powinien dbać, aby zmniejszać do minimum ryzyko rozwoju czy nawrotu próchnicy. Wspieranie mineralizacji szkliwa poprzez stosowanie past z fluorem to jeden ze sposobów zapobiegania tej chorobie. Jeśli połączy się z to z dbałością o precyzyjne i systematyczne usuwanie płytki nazębnej (na przykład za pomocą nici dentystycznych) i zdrową dla zębów dietą, z której wyeliminowane są słodycze i słodkie napoje, jest duża szansa na sukces.