Próchnica jest dolegliwością, która dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Nieleczona może prowadzić do poważnych uszkodzeń zęba, a nawet jego utraty. Profilaktyka próchnicy u dzieci jest szczególnie istotna, nawet jeśli atakuje zęby mleczne. Dowiedz się jak prawidłowo zapobiegać jej występowaniu u najmłodszych.
Czym jest próchnica?
Próchnica to stan chorobowy, wywołany przez bakterie, które namnażają się w okolicach zębów i dziąseł. Powstaje wskutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nieprawidłowej diety bogatej w cukry. Próchnica tworzy w zębach ubytki, które uszkadzają jego strukturę. Początkowo objawia się niewielkim bólem przy nagryzaniu, jednak nieleczona prowadzi do przewlekłych stanów bólowych wywołanych wskutek zapalenia miazgi zęba. W takiej sytuacji należy przeprowadzić kosztowne leczenie kanałowe. Jednakże odpowiednia profilaktyka oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa pomogą uniknąć poważnych problemów z uzębieniem.
Próchnica jest niebezpieczeństwem nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci. Wielu rodziców uważa, że skoro zęby mleczne wypadają, nie warto o nie dbać. Nic bardziej mylnego! Należy podkreślić, że mleczaki, które wypadną zbyt szybko z powodu rozległej próchnicy, mogą spowodować przyszłe wady zgryzu u dziecka. Zęby mleczne nie wypadają „wszystkie na raz”, dziecko zmienia uzębienie na stałe w przeciągu 5-6 lat. Jeżeli świeżo wyrznięte i niedojrzałe zęby stałe mają kontakt z zainfekowanymi mleczakami, jest to pewne, że poprzez przenoszenie się bakterii w jamie ustnej, nowe i zdrowe zęby dziecka zostaną narażone na próchnicę. Jeszcze innymi ważnymi aspektami są kwestie estetyczne oraz dobre samopoczucie dziecka. Aby oszczędzić pociechom niepotrzebnego bólu oraz problemów stomatologicznych i ortodontycznych w przyszłości, warto zadbać profilaktykę próchnicy u dzieci.
Profilaktyka próchnicy u dzieci
Na skuteczne zapobieganie próchnicy u dzieci składają się trzy aspekty:
- prawidłowa higiena jamy ustnej
- odpowiednia dieta
- regularne wizyty u stomatologa
Higienę jamy ustnej należy zacząć od prawidłowego szczotkowania zębów. Trzeba zadbać nie tylko o miękką szczoteczkę oraz pastę z niewielką zawartością fluoru, ale również prawidłową technikę. Jedną z najpopularniejszych jest metoda obrotowo-wymiatająca, polegająca na prowadzeniu delikatnych ruchów wychodzących od dziąsła, w kierunku powierzchni żującej. Podczas szczotkowania przednich zębów, ruch powinien być wykonany w kierunku brzegu siecznego. Inna technika to metoda okrężna, nazywana również kółeczkową, i jak sama nazwa wskazuje, polega na wykonywaniu okrężnych ruchów na powierzchniach wargowych i policzkowych. Dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej, konieczne jest również używanie nici dentystycznej do czyszczenia szczelin międzyzębowych z resztek pokarmu. Warto również stosować płyny do płukania w celu oczyszczenia i odświeżenia jamy ustnej.
Odpowiednia dieta, która zapobiega próchnicy to taka, która ogranicza spożywanie cukrów, oraz przetworzonej żywności. Cukier jest pożywką dla bakterii i sprzyja rozwojowi próchnicy. Aby zadbać o zdrowe zęby u dziecka, należy wyeliminować z jego diety twarde cukierki, czekoladę, lizaki, słodzone i kolorowe napoje, a także chipsy i inne przetworzone przekąski. Na ich miejscu powinny pojawić się świeże warzywa i owoce oraz produkty obfite w witaminy, minerały oraz wszelkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Taka dieta będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na zęby, ale szeroko pojęte zdrowie, i dobre samopoczucie pociech. Warto jednak pamiętać, że posiłki powinny odbywać się regularnie, a po każdym z nich należy dokładnie wyszczotkować zęby.
Warto zapoznać dziecko z wizytami u stomatologa od najmłodszych lat. Wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie np. co pół roku w celu sprawdzenia, czy w zębach nie pojawia się próchnica. Jeśli stomatolog zauważy drobne ubytki, będzie miał możliwość szybkiej interwencji w celu zatrzymania rozwoju próchnicy. Podczas wizyt w gabinecie możliwe jest również przeprowadzenie zabiegów estetycznych np. lakierowania zębów fluorem lub lakowania, czyli uszczelnienia bruzd zębowych. Takie profilaktyczne zabiegi, wzmacniają zęby oraz minimalizują ryzyko powstania próchnicy.
Tekst sponsorowany: FAB DENT – Dentysta – Bemowo – https://www.fabdent.pl