Profilaktyka zaburzeń słuchu u dzieci i młodzieży

Zdrowie

Problemy ze słuchem mają coraz młodsze osoby. Czy da się temu zapobiec?

Problemy ze słuchem mają coraz młodsze osoby. Mimo, że nie brakuje informacji na temat tego zjawiska, bowiem traktują o nim liczne programy telewizyjne, radiowe, artykuły na specjalistycznych, tematycznych stronach internetowych, takich jak geers.pl, to zauważalna jest jego tendencja wzrostowa. Czy da się temu zapobiec? Jak wygląda profilaktyka zaburzeń słuchu u dzieci i młodzieży?

Główne przyczyny problemów ze słuchem

Zacznijmy od przyczyn problemów ze słuchem. Na część czynników niestety nie mamy wpływu. Są to wady wrodzone, przebyte choroby. Z wiekiem również zanikają komórki słuchowe w ślimaku usznym, na co niewiele możemy poradzić. Często jednak sami przyczyniamy się do tego, że nasz słuch ulega pogorszeniu. Wielu dorosłych bagatelizuje pierwsze objawy, zapomina o tym, czym są ochronniki i ochrona słuchu. Dzieci, młodzież i dorośli często nie korzystają z nakryć głowy, stoperów, a także używają patyczków do uszu zamiast profesjonalnych płynów i sprayów, które można kupić w każdej, dobrej aptece. Ponadto w głośnikach rozbrzmiewa głośna muzyka i towarzyszy ona także w drodze do szkoły, pracy, z tym, że już wydobywa się ze słuchawek. To wszystko sprawia, że słuch staje się coraz słabszy i to na własne życzenie. Dla niektórych konsekwencją może być nawet aparat słuchowy.

Jak zapobiegać utracie słuchu od najmłodszych lat?

Od najmłodszych lat warto odpowiednio zadbać o słuch dziecka. Jako rodzice mamy największy wpływ na to, jakie nawyki wykształci sobie nasze dziecko, czy będą one zdrowe czy wręcz przeciwnie. To wszystko ma realny wpływ na jego późniejsze życie oraz stan zdrowia, w tym także na słuch. A zatem, jak zapobiegać utracie słuchu u dzieci i młodzieży?

Zadbaj o ciszę w domu

To pierwsza rzecz, jaką może podarować rodzic swojemu dziecku. Przyciszenie telewizora, radia, muzyki z głośników, odsunięcie łóżeczka od okna, które wychodzi na ruchliwą ulicę, to wszystko sprawi, że dziecko będzie spokojniejsze oraz będzie miało ograniczony dopływ hałasu. Podobnie rzecz się ma z zabawkami. Obecnie w s[sprzedaży znaleźć można ogromną ilość pluszaków i innych typów zabawek edukacyjnych, które wydają z siebie niekiedy bardzo wysokie, wręcz irytujące dźwięki. Dziecko staje się przebodźcowane, a jego słuch również nie korzysta na tym. Warto pomyśleć o wersjach cichych, które pozwolą mu się rozwijać w nieco spokojniejszych warunkach.

Kontroluj słuch

Obecnie można z łatwością kontrolować słuch. Umówienie terminu wizyty u protetyka jest  wyjątkowo proste i wystarczy w wielu przypadkach po prostu wypełnić formularz lub zadzwonić. Można także wstępnie przeprowadzić test słuchu online, który w pewnym stopniu da nam już obraz tego, czy z naszym słuchem lub słuchem naszego dziecka, dzieje się coś niedobrego.

Nie bagatelizuj infekcji

Każda infekcja, szczególnie ta dotycząca górnych dróg oddechowych, wymaga wizyty u lekarza. Nie bagatelizuj tego. Nie próbuj też leczyć ich domowymi sposobami, bowiem konsekwencje mogą być opłakane i prowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu. Źle leczone lub nieleczone infekcje, alergie, przerost migdałków czy wysiękowe zapalenie słuchu to jedne z głównych przyczyn niedosłuchu u dzieci.

Wskaż odpowiednią pielęgnację

Od najmłodszych lat trzeba uczyć dziecko, że prawidłowe czyszczenie nie odbywa się z użyciem patyczków do uszu. Nimi można bowiem uszkodzić błonę bębenkową. Profilaktyka zaburzeń słuchu to także odpowiednia higiena, a ja należy wykonywać, wykorzystując do tego specjalistyczne preparaty w sprayu lub płynie, które rozpuszczają wydzielinę w uszu.

Naucz korzystania ze stoperów

Stopery są przyjaciółmi dobrego słuchu. Dzieci i młodzież prędzej czy później wezmą udział w pierwszym w życiu koncercie, występie ulubionej gwiazdy. Warto wskazać im oraz zaopatrzyć je w stopery. Pomagają one stłumić hałas i tym samym stanowią środek zapobiegawczy, profilaktyczny przed przedwczesna utratą słuchu.

Leave a Reply