Badanie ginekologiczne służy ocenie zewnętrznych i wewnętrznych narządów rozrodczych. Powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz w roku, bądź według wskazań lekarskich. Dowiedz się więcej jak przebiega wizyta w gabinecie lekarskim.
Podstawowe rodzaje badań ginekologicznych
Diagnostyka ginekologiczna obejmuje szereg badań. Podstawowym z nich jest standardowe badanie ginekologiczne. Na pierwsze badanie należy zgłosić się już po wystąpieniu pierwszej miesiączki, bądź podjęciu współżycia. Profilaktycznie, przynajmniej raz w roku, kobieta powinna umówić się na wizytę.
Do innych rodzajów badań wykonywanych w przychodni Renort Słuchając Ciała zalicza się między innymi:
- USG dróg rodnych – transwaginalnym lub przez powłoki brzuszne,
- cytologię – polegającą na ocenie pobranych komórek z kanału i tarczy szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej i wykonaniu rozmazu na szkiełku podstawowym
- wulwoskopię – ocena tkanek sromu i przedsionka pochwy w powiększeniu lupowym
- kolposkopię – ocena powierzchni szyjki i kanału macicy w powiększeniu lupowym. Często badanie wykonywane przy nieprawidłowych wynikach cytologii ginekologicznej – profilaktyka stanów przednowotworowych
- USG piersi – stosowane w profilaktyce i diagnostyce zmian w piersiach.
Jak przygotować się do badania ginekologicznego? Należy opróżnić pęcherz moczowy. Jeśli na wizycie miałaby być pobrana m.in. cytologia to zaleca się aby pacjentka:
- poinformowała lekarza przed rozpoczęciem badania ginekologicznego bądź USG
- przez 72h nie stosowała globulek dopochwowych, irygacji pochwy (płukania), tamponów
- najwcześniej 2 dni po skończonej miesiączce, nie później niż 3-4 dni przed rozpoczęciem następnej – najlepiej w pierwszej fazie cyklu
- 24h przed badaniem nie współżyła
- przez 72h nie korzystała z basenów i wanny – zalecany jest prysznic
Jak przebiega badanie ginekologiczne?
Celem badanie ginekologicznego jest dokonanie oceny zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych narządów rodnych kobiety. Badanie ginekologiczne przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego. Kolejna część badania odbywa się na fotelu ginekologicznym. Na początku ginekolog ocenia stan narządów zewnętrznych, następnie przy użyciu wziernika bada stan pochwy oraz ujścia szyjki macicy, po czym przechodzi do przeprowadzenia tzw. badania ginekologicznego dwuręcznego. Ginekolog, wsuwając dwa palce jednej dłoni do pochwy, przy jednoczesnym uciskaniu drugą ręką podbrzusza zyskuje możliwość oceny wielkości i ruchomości macicy oraz przydatków. Ostatni etap wizyty w gabinecie ginekologicznym obejmuje rutynowe palpacyjne badanie piersi.
Zaleca się, aby standardowe badanie ginekologiczne wykonywać co najmniej raz w roku, bądź według zaleceń lekarskich. Dotyczy to wszystkich kobiet oraz dziewcząt, które zaczęły już miesiączkować.