Implanty to obecnie najbardziej nowoczesna metoda, która pozwala na uzupełnienie braków w uzębieniu i tym samym zapobiega dalszym problemom ze szczęką u pacjenta.
Implanty zębowe które stanowią po prostu rodzaju śruby wykonanej z tytanu choć nadal są sporym wydatkiem to stanowią bardzo często jedyny sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Są one jednak bardzo wytrzymałe. Po jakimś czasie implant zrasta się z kością szczęki i tym samym zastępuje on korzeń, który jest obecny przy zębach naturalnych – na implancie montuje się koronę (najczęściej wykonaną z porcelany), której barwę i wielkość można dostosować do pozostałych zębów u danej osoby. Pozwala to odzyskać idealny uśmiech oraz daje bardzo duży komfort dla pacjenta.
Niestety implanty zębów nie są wskazane dla wszystkich pacjentów. Istnieje szereg różnorodnych ograniczeń i przeciwwskazań do ich wszczepienia. Każdego pacjenta do zabiegu kwalifikuje stomatolog, który powinien dokładnie prześledzić historię dawnych oraz obecnych schorzeń pacjenta oraz dokonać oceny czy istnieje możliwość podjęcia takiego leczenia.
Wśród licznych przeciwwskazań do implantów zębowych znajdują się przede wszystkim takie schorzenia jak zaawansowana osteoporoza, nieleczona próchnica, parodontoza, padaczka, zaburzenia układu krzepnięcia oraz różne choroby reumatoidalne. Przeciwwskazaniem są także bardzo często choroby psychiczne pacjenta. Czasowo z możliwości podjęcia tego sposobu leczenia ubytków wyklucza również ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Są to ogólne przeciwwskazania. Istnieją jednak także indywidualne ograniczenia, które ograniczają możliwość implantacji. Są to między innymi brak miejsca pomiędzy zębami na założenie korony, schorzenia lub stany zapalne błon śluzowych w miejscu, gdzie miałby być implant oraz bardzo mocne przechylenie zębów.
Każdy pacjent jest indywidualnie kwalifikowany do zabiegu. Każda klinika stomatologiczna oraz pracujący w niej lekarze bardzo dokładnie analizują każdy przypadek pacjenta. Pomocne w tym celu są również badania, takie jak RTG zębów czy tomografia komputerowa. Pozwalają one ocenić stan kości oraz zębów sąsiadujących oraz ewentualne trudności, które mogłyby wystąpić podczas implantacji.