Od wielu stuleci znany jest problem łysienia wśród kobiet i mężczyzn. Techniki transplantacji włosów są opracowywane od wielu lat. Problem może być wywołany lub nasilony przez wiele czynników dotyczących zdrowia pacjenta, stylu życia czy czynników środowiskowych. Przyczynę łysienia trzeba poznać przed przeszczepem, aby wyeliminować dalszy rozwój choroby. W gabinetach lekarskich pacjent może poddać się zabiegowi przeszczepu włosów, który jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny.
Przyczyny łysienia
Naukowcy podają, że przyczyn wypadania włosów jest wiele i są to bardzo różnorodne czynniki. Do najczęstszych przyczyn zaliczymy zaburzenia hormonalne. Dość częstym przypadkiem jest wypadanie włosów z powodu łysienia androgenowego. Choroba polega na nadmiernej reakcji mieszków włosowych na androgeny, co doprowadza do ich miniaturyzacji. Włosy są wówczas osłabione, intensywnie wypadają i wolniej odrastają. W zaawansowanej fazie choroby dochodzi do całkowitej utraty włosów. Wpływ na łysienie na także styl życia. Zaliczymy tutaj spożywanie dużej ilość cukru, żywności przetworzonej, alkohol czy napoje energetyczne. Zaleca się stosowanie diety o niskiej zawartości węglowodanów prostych. Wpływ na stan włosów ma także sposób ich stylizacji. Zaleca się unikać lakieru do włosów, częstego prostowania czy suszenia gorącym nawiewem. Do łysienia mogą doprowadzić także różnego rodzaju choroby skóry głowy, np. grzybica, łupież czy łysienie łojotokowe.
Zabieg przeszczepu włosów
Przeszczep włosów polega na pobraniu mieszków włosowych od pacjenta i umieszczeniu ich w strefie objętej problemem. Transplantacja materiału pochodzącego od pacjenta nie spowoduje reakcji alergicznej. Pierwszy przeszczep włosów miał miejsce w XVII wieku, a wraz z biegiem lat zabieg był unowocześniany. W dawnych latach przeszczep włosów wiązał się z inwazyjnym działaniem. Współcześnie lekarze proponują bardzo nowoczesną metodę FUE. Polega na przeszczepie pojedynczych mieszków włosowych. Mieszki włosowe pobiera się najczęściej z tylnej części głowy i umieszcza na szczycie głowy lub zakolach. Przeszczep włosów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co pozwoli zapewnić maksymalny komfort dla pacjenta. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są różne rodzaje łysienia. Przed zabiegiem lekarz odbędzie z pacjentem wywiad i zapyta o jego stan zdrowia. Po pobraniu mieszków zostaną one dokładnie sklasyfikowane. Umieszcza się tylko mieszki najlepszej jakości, aby miały szansę się przyjąć.
Efekty przeszczepu włosów
proces gojenia małych ranek wynosi około 2 tygodnie, a lekarz przedstawi każdemu pacjentowi indywidualne zalecenia po zabiegu. Wybór doświadczonego specjalisty gwarantuje najlepsze efekty, które znacznie poprawią stan włosów na głowie pacjenta. Lekarz zbada również przyczynę wypadania włosów i wdroży odpowiednie leczenie. Całościowe podejście do pacjenta pozwoli ograniczyć rozwój choroby i zapobiec wypadaniu kolejnych włosów. Pierwsze efekty przeszczepu pacjent zauważy już po kilku tygodniach. Pełny efekt będzie jednak widoczny po około 9 miesiącach. Przeszczepiając pojedyncze mieszki, uzyskamy naturalny efekt zagęszczenia włosów, które będą rosły. Pacjent zauważy znaczną poprawę stanu włosów. W miejscach przerzedzenia włosów zauważalne będzie ich zagęszczenie i wzmocnienie. Przeszczep włosów to wyjątkowo skuteczna metoda na usunięcie przerzedzeń i zyskanie zdrowych i gęstych włosów. Decyduje się na niego coraz więcej pacjentów, którzy borykają się z problemem łysienia.
Źródło: MD Medmix