Jak radzić sobie z atakiem paniki?

Zdrowie

Atak paniki to napad lęku, który jest trudny do przewidzenia. Atak pojawia się nagle, a lęk jest tak duży, że trudno go powstrzymać.

Atakowi paniki towarzyszy temu wiele sygnałów z ciała: twoje serce szybciej bije, oddech przyspiesza, ręce się trzęsą, zaczynasz się hiperwentylować, może Ci się zrobić słabo. Taki atak nie trwa długo: kilka/kilkanaście minut. Ale dla doświadczającej go osoby to cała wieczność. To, co może być najtrudniejsze w ataku paniki to, że nie da się go przewidzieć. Jeżeli doświadczyłeś już ataku paniki, najprawdopodobniej możesz spodziewać się powtórki. Ataki paniki to nawracająca przypadłość. Jak sobie radzić jeżeli doświadczasz ataków paniki?

Nie zostawaj sam!

Jeżeli jest ktoś w pobliżu: idź w jego kierunku. Jeżeli jesteś sam, chwyć telefon i poproś żeby ktoś pozostał z Tobą na linii. Obecność drugiej osoby z reguły działa kojąco i podnosi poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli doświadczyłeś już kiedyś ataku, opowiedz bliskiej osobie jaka reakcja może być dla Ciebie wspierająca.

Znajdź papierową torbę!

Fizjologiczny aspekt ataku paniki sprawia, że oddychając coraz szybciej, hiperwentylujemy się, a przez to zaczyna nam się kręcić w głowie. Uczucie, że za chwilę zemdlejesz jeszcze bardziej nakręca Twój lęk. Dlatego jeżeli doświadczasz ataku, znajdź papierową torbę, przyłóż ją do ust i nosa i oddychaj przez nią. To pomoże Ci wyciszyć oddech.

Zgłoś się na psychoterapię!

Atak paniki jest jakimś objawem lęku, który w Tobie jest i wybucha w nieoczekiwanym momencie. Jeżeli doświadczasz ataku paniki, pomyśl o psychoterapii. Jeżeli nie zrozumiesz skąd bierze się Twój lęk, atak powróci. Pamiętaj, że w obecnej, pandemicznej sytuacji rozsądnym wyjściem może być psychoterapia online np. przez trzymsie.pl.

Dbaj o siebie!

Zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna: te czynniki mają wpływ na naszą kondycję psychiczną. Nie bierz na siebie zbyt wielu obciążeń i dbaj o to aby każdego dnia mieć choć chwilę relaksu. To pomoże Ci zapobiec kolejnym atakom.

Leave a Reply