Rak szyjki macicy – objawy i diagnostyka

Zdrowie

Rak szyjki macicy szybko wykryty daje duże szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak istotne są regularne badania profilaktyczne oraz umiejętne wykrywanie wczesnych symptomów nowotworu. Jest on jednym z najczęściej występujących nowotworów narządów rodnych u kobiet.

Rak szyjki macicy – dlaczego tak ważna jest diagnostyka

Pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy, czyli rak szyjki macicy, to zaraz po raku piersi, jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Ze względu na rozwój zmian nowotworowych można go podzielić na 3 główne grupy. Pierwszą z nich jest zmiana dysplastyczna szyjki macicy, która nie zagraża życiu a wcześnie wykryta, jest całkowicie uleczalna. Brak leczenia początkowej fazy choroby prowadzi do rozwoju złośliwego nowotworu szyjki macicy i powstania raka przedinwazyjnego. W momencie, gdy nowotworowe komórki wnikną poza granice nabłonka, dochodzi do raka inwazyjnego, który jest najpoważniejszym etapem, dlatego aby temu zapobiec, należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne, a także poznać pierwsze niepokojące symptomy mogące świadczyć o tym, że w ciele kobiety rozwija się rak szyjki macicy.

Rak szyjki macicy – badania profilaktyczne

Nowotwór szyjki macicy występuje najczęściej u kobiet w wieku 40-55 lat, jednak zdarzają się przypadki, że rak rozwija się już około 25. roku życia. Podstawowym badaniem pozwalającym wykryć wczesne zmiany nowotworowe jest cytologia, którą powinno się wykonywać regularnie przynajmniej co 2 lata. Badanie jest bezbolesne i polega na pobraniu próbki tkanek, dzięki którym można wykryć wczesną dysplazję szyjki macicy, która jest całkowicie uleczalna.

Rak szyjki macicy – diagnostyka

Do rozpoznania konkretnego stadium rozwoju raka szyjki macicy stosuje badanie ginekologiczne przez pochwę, RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową i USG brzucha, a także podstawowe badania, takie jak: morfologia, mocz czy enzymy wątrobowe.  W diagnostyce nowotworu wykonuje się również cytoskopię z ewentualną biopsją, radiologiczne badanie kości, histeroskopię, czyli oglądanie wnętrza macicy czy wyłyżeczkowanie kanału szyjki łącznie z pobraniem wymazów komórkowych.

Wczesne objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy nie daje charakterystycznych objawówu każdej z kobiet. Do najczęściej występujących niepokojących symptomów, z którymi kobiety zgłaszają się do ginekologa, należą krwawienia między miesiączkami, krwawienie po stosunku bądź krwotoki miesiączkowe. Rozwój nowotworu może prowadzić do bólów podbrzusza i stawów biodrowych. W momencie, gdy doszło do przerzutów, choroba wywołuje niewydolność nerek, krwioplucie, duszności i nieprawidłowe działanie wątroby.

Profilaktyka raka szyjki macicy a czynniki ryzyka

W profilaktyce raka szyjki macicy istotną rolę odgrywa wyeliminowanie, o ile to możliwe,  czynników ryzyka, które zwiększają szansę na zachorowanie. Należą do nich: palenie papierosów, częste zmiany seksualnych partnerów, kilka porodów w krótkim odstępie czasu, brak odpowiedniego leczenia infekcji intymnych. Inne czynniki, które również sprzyjają zachorowaniu na raka szyjki macicy to: zakażenie wirusem HIV, długoletnia antykoncepcja hormonalna, a także codzienna dieta uboga w antyoksydanty.

Leave a Reply