Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?

Zdrowie

Charakterystycznym objawem łojotokowego zapalenia skóry są łuszczące się wykwity, którym nierzadko towarzyszy rumień oraz niewielki świąd. Chorobę leczy się glikokortykosteroidami przeciwzapalnymi i farmaceutykami przeciwgrzybiczymi. Schorzenie ma tendencje do nawrotów.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest dermatologiczną chorobą przewlekłą spowodowaną nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Przyczyna jego powstawania nie została do końca wyjaśniona. Wiadomo jedynie, że schorzenie jest związane z nieprawidłowościami w procesie odnawiania się naskórka, co skutkuje tendencją do przyspieszonego rogowacenia.

Na łojotokowe zapalenie skóry cierpią głównie osoby młode, zwłaszcza panowie, ale choroba może pojawić się w każdym wieku. Ma tendencję do nawrotów, a jej symptomy mogą zaostrzać się na skutek innych schorzeń. Nieprawidłowo leczona lub całkiem zaniedbana bardzo często przekształca się w erytrodermię, określaną mianem uogólnionego stanu zapalnego skóry.

Na wystąpienie tej choroby szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami endokrynologicznymi, ponieważ obserwuje się u nich wzmożone wydzielanie łoju. Z podobnymi problemami zmagają się także cierpiący na chorobę Parkinsona, epileptycy oraz osoby po udarach mózgu. Dużą rolę w powstawaniu zmian skórnych odgrywa też zakażenie lipofilnym grzybem Malassezia furfur, ponieważ odkryto jego większą ilość w okolicach łojotokowych. Z tego powodu ŁZS leczy się m.in. preparatami o działaniu przeciwgrzybiczym.

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?

Charakterystycznym objawem łojotokowego zapalenia skóry są wykwity skórne, które wyglądem przypominają rogowaciejące łuski. Nierzadko towarzyszy im rumień, a chory odczuwa świąd o różnym natężeniu, w zależności od stopnia nasilenia choroby. Zmiany pojawiają się głównie na twarzy (często przy fałdach nosowo-wargowych), za uszami, na klatce piersiowej, między łopatkami oraz na owłosionej skórze głowy i twarzy. Między włosami skóry głowy czy brwi wykwity przypominają tłuste łuski i w konsekwencji mogą spowodować przerzedzanie się włosów. Nierzadko występują także w okolicy fałdów skórnych.

Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry nie jest trudne ze względu na swoistość objawów. Podstawę diagnostyki stanowi badanie dermatologiczne. Jeżeli choroba przybierze postać erytrodermii, która zagraża zwłaszcza starszym osobom, konieczna staje się hospitalizacja.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Leczenie choroby opiera się nie tylko na farmakoterapii. Kluczowa jest również właściwa pielęgnacja skóry. Chory powinien przyjmować leki przeciwzapalne i działające przeciwgrzybiczo. Za leki pierwszego rzutu uważa się glikokortykosteroidy, choć nie zawsze można je stosować na skórę twarzy.

W pielęgnacji istotną rolę odgrywają kosmetyki apteczne, które są przystosowane do potrzeb skóry wymagającej. Kupuje się je wyłącznie w aptekach i niektórych wyspecjalizowanych drogeriach. W składzie dermokosmetyków są same naturalne substancje. Produkty nie posiadają sztucznych barwników ani konserwantów, co czyni je bezpiecznymi dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Do pielęgnacji skóry z łojotokowym stanem zapalnym poleca się szczególnie kosmetyki natłuszczające, które łagodzą świąd.

Leave a Reply