Jakie są objawy i sposoby leczenia łuszczycy skóry głowy?

Zdrowie

Jedną z często występujących chorób skóry głowy jest łuszczyca. Wyróżnia ją duża uciążliwość oraz przewlekły charakter. Pacjenci walczą z okresowymi zaostrzeniami i remisją objawów, które występują w łuszczycy naprzemiennie. Z chorobą można skutecznie walczyć pod warunkiem dopasowania dobrego leczenia.

Przyczyny łuszczycy

Badania wskazują, że jest wiele przyczyn łuszczycy, które są bardzo różnorodne. Podłożem choroby są przyspieszone podziały komórek naskórka oraz zaburzenie dotyczące procesu jego złuszczania. U zdrowych pacjentów proces przemiany komórek skóry trwa 26-28, a w tym czasie dochodzi do rozwoju, dojrzewania i obumierania komórki. U pacjentów z łuszczycą proces ten trwa 4 dni, a nowe komórki za szybko dojrzewają. Stare komórki nie zdążyły się jeszcze złuszczyć więc naskórek staje się grubszy i tworzą się na nim łuski. Na wystąpienie łuszczycy mają wpływ również urazy mechaniczne, przyjmowanie niektórych leków oraz infekcje.

Objawy łuszczycy

Skóra głowy intensywnie swędzi, boli lub piecze, a zmiany mogą przybrać bardzo różnorodną formę. Możemy mieć do czynienia z pojedynczymi i drobnymi grudkami lub twardymi i zlewającymi się zmianami. Bardzo zaawansowane zmiany przybierają postać nawarstwionych tarczek posiadających srebrzystą łuskę.Zmiany skórne mogą obejmować skórę głowy, okolice czoła, uszy oraz karku. Złuszczanie naskórka w łuszczycy jest często mylone z łupieżem. Pierwsze objawy łuszczycy mogą pojawić się u nastolatków lub u osób po 50. roku życia.

Wypadanie włosów w łuszczycy

Przerzedzenie włosów może być spowodowane przede wszystkim drapaniem skóry głowy. Przyczyną może być również proces usuwania łusek, który wywołuje osłabienie włosów. Leki stosowane podczas terapii łuszczycy zawierają kwas salicylowy, który może w negatywny sposób wpłynąć na mieszki włosowe.

Diagnostyka i leczenie

Łuszczycę diagnozuje lekarz dermatolog lub trycholog wykonując odpowiednie badania. Przydatny będzie również wywiad z pacjentem oraz omówienie historii jego chorób. Pomocna w postawieniu diagnozy będzie trichoskopia, czyli obrazowe powiększenie skóry głowy. Leczenie choroby polega na doprowadzeniu do remisji objawów. Pierwszym etapem jest stosowanie leków złuszczających skórę i pozwalających na pozbycie się łusek. W drugim etapie należy wykorzystać leki hamujące stan zapalny, czyli retinoidów. W niektórych przypadkach stosuje się leki doustne sprawdzające się w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Pomocne w leczeniu są również różnego rodzaju zabiegi na skórę głowy: mezoterapia czy terapia UVA.

Dyskusje na tematy medyczne znajdziemy na forum https://internetnews.net.pl/forum/

Leave a Reply