Jakie są przyczyny wypadania włosów? Jak walczyć z wypadaniem włosów

Uroda
Jesień to czas gdy wiele osób zauważa wzmożone wypadanie włosów. Jest ono określane jako sezonowe wypadanie włosów i jego przyczyn doszukuje się w zmianach pogodowych. wahania temperatur i spadek nasłonecznienia to najważniejsze z nich. Okres przesilenia wiosennego i jesiennego odbija się również na kondycji całego organizmu, powoduje spadek odporności, przemęczenie i nasilenie problemów skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i suchość skóry. Nic dziwnego, że włosy również są wrażliwe na sezonowe zmiany pogody. Poza tym wypadanie włosów może wiązać się z problemami zdrowotnymi. Najczęściej jest to łysienie androgenowe będące skutkiem nadmiernej produkcji dehydrotestosteronu (DHT), który osłabia mieszki włosowe i powoduje nadmierną utratę włosów na głowie oraz ich wzmożony wzrost w okolicach intymnych i w dołach pachowych. Częściej łysienie androgenowe dotyczy mężczyzn dlatego nazywane jest też łysieniem typu męskiego ale dotyka również kobiet. Z tym problemem lepiej pójść do specjalisty, czyli w tym przypadku do dermatologa.
Przesadne wypadanie włosów pojawia się również u świeżych mam, które w okresie ciąży praktycznie w ogóle nie gubiły włosów ze względu na swój odmienny stan i większą produkcje substancji wzmacniających kotwiczenie kosmyków. Kolejne przyczyny wypadania włosów to nieprawidłowa ich pielęgnacja, w tym częsta ondulacja, farbowanie, prostowanie, suszenie oraz niedobory witamin i minerałów w organizmie, który powoduje osłabienie cebulek i struktury włosów a w konsekwencji łamanie i kruszenie się włosów.

Kiedy należy zacząć się martwić?

Standardowo tracimy około 50 do 1000 włosów i jest to równoważony przez wzrost nowych. Jednak gdy widzimy, że gęstość włosów spada, stają się one matowe, suche, porowate, rozdwojone powinniśmy zacząć działać. Najlepiej uderzyć w problem dwukierunkowo: od środka przyjmując suplement diety na zdrowe włosy oraz od zewnątrz wybierając kosmetyki na wypadanie włosów. Suplementy diety na włosy powinno się przyjmować regularnie nawet przez kilka miesięcy aby uzyskać oczekiwane efekty.

Suplementy wzmacniające włosy

Jakich preparatów szukać? Warto wybrać preparaty z witaminami A, E i B7 (biotyna), z minerałami takimi jak miedź, selen, krzem i cynk, wyciągami roślinnymi z pokrzywy i skrzypu, aminokwasami, kolagenem, keratyną. Miesięczna kuracja to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie wiec ceny suplementów diety poprawiających kondycję włosów są bardzo zróżnicowane, tak jak ich składy.

Kosmetyki na wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów? To pytanie zadaje sobie wiele osób i odpowiedzi też jest wiele. Zarówno w aptece, jak i drogerii znajdziemy kosmetyki przeznaczone do włosów skłonnych do wypadania w różnych postaciach (przykład to tonik na wypadanie włosów Hair Medic: https://www.drogeriaolmed.pl/product-zul-31986-HAIR-MEDIC-CONDITIONER-Tonik-przeciw-wypadaniu-wlosow-150-ml.html), z różnymi składnikami i od różnych producentów. Rolą składników aktywnych tych preparatów jest dostarczenie witamin i substancji odżywczych, które będą wzmacniać osłabione włosy oraz poprawiać mikrokrążenie skóry głowy. Co istotne produkty na wypadanie włosów najczęściej nakłada się właśnie na skórę głowy, a nie na kosmyki czy końcówki, gdyż to w kotwiczeniu włosów jest największy problem. Pamiętajmy też, że efekty nie nastąpią po jednorazowym zastosowaniu. Włosy martwe i tak najprawdopodobniej wypadną, ale poprawiając ukrwienie i odżywienie cebulek można powstrzymać nasilenie problemu. Dużą popularnością cieszą się wcierki i ampułki na wypadanie włosów, które aplikujemy na oczyszczoną skórę głowy. Zazwyczaj nie wpływają na nadmierne przetłuszczanie się włosów więc mogą być stosowane bez względu na porę dnia i okoliczności. Często zawierają one substancje takie jak chinina, kofeina, komórki macierzyste, ekstrakty roślinne bogate w witaminy i aminokwasy np: pszenica, krwawnik, rumianek, skrzyp polny, pestki dyni i wiele innych. Uzupełnieniem kuracji sprayem lub serum na porost włosów będzie szampon na wypadanie włosów oraz odżywka stosowane przy każdym myciu włosów oraz maska do włosów wypadających, którą nakładamy na minimum 15 minut 1-2 razy w tygodniu. Takie kompleksowe działanie powstrzyma nadmierną utratę włosów.
Podsumowując wystarczy poświęcić trochę czasu na pielęgnację włosów i wzbogacenie diety w witaminy, aby zapomnieć o problemie osłabionych włosów, pozostających w dużej ilości na szczotce po każdym szczotkowaniu.

Leave a Reply