Siemię lniane- Właściwości, zastosowanie, odchudzanie, formy spożywania

Zdrowie

Siemię lniane to w medycynie naturalnej ceniony preparat na wiele dolegliwości. Te niewielkie brązowe nasionka pod wpływem wody pęcznieją i otaczają się śluzem, który może stanowić maseczkę na twarz lub na włosy. Ma specyficzny smak, jednak bardzo szybko można się do niego przyzwyczaić. Nasiona siemienia lnianego nie są zbyt znane, dlatego warto rozpowszechniać jego zalety i stosować. Czym charakteryzuje się siemię lniane? Jakie są jego właściwości? Czy warto je spożywać?

Co to jest siemię lniane?

To nic innego, jak nasiona lnu, które stanowią prawdziwe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Kwasy te przede wszystkim biorą udział w budowie tkanki mózgowej. Co ważne, biorą one również udział w regulacji hormonów, przemianach materii oraz regulacji poziomu cholesterolu. Każde z nasion to prawdziwe źródło błonnika, dlatego szczególną uwagę powinny zwrócić na nie osoby borykające się z problemami układu pokarmowego. Dzięki siemieniu lnianemu możemy w szybki i skuteczny sposób usunąć z organizmu toksyny i wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry.

Siemię lniane – zastosowanie

Łagodzenie nieżytu żołądka i dwunastnicy

To dokuczliwa przypadłość, która może powodować ból. Siemię lniane bardzo często stosowane jest do łagodzenia bólu żołądka oraz dwunastnicy, który pojawia się nagle i niespodziewanie. W wielu przypadkach można zauważyć, że siemię lniane stosują osoby borykające się z wrzodami żołądka. To również idealny lek na zaparcia i zatrucia pokarmowe. Nie tylko zmniejsza ból i dolegliwości, ale również zabezpiecza florę bakteryjną żołądka i jelit, dzięki czemu mogą one pracować prawidłowo i są zabezpieczone. Co ciekawe, w przypadku chorób płuc i oskrzeli, siemię lniane nawilża śluzówkę i łagodzi podrażnienia.

Pamięć i koncentracja

Siemię lniane wspomaga również pamięć i koncentrację, dzięki czemu możemy wykonać efektywną pracę. Dzieje się tak z powodu dużej dawki lecytyny w siemieniu lnianym. W wielu przypadkach może ono łagodzić stany menopauzy poprzez zwiększanie zawartości fitoestrogenów.

Odchudzanie

Siemię lniane to preparat, który wpływa dobroczynnie na cały organizm. Dzieje się tak dzięki bogatemu składowi. Błonnik, który zawarty jest w siemieniu lnianym, nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, ale również zmniejsza łaknienie i poprawia metabolizm, dzięki czemu zbędne produkty przemiany materii mogą zostać szybko wydalone z organizmu. Nie potwierdzono jednak naukowo, że siemię lniane samo w sobie działa odchudzająco. Warto jednak stosować je profilaktycznie.

Piękna skóra, włosy i paznokcie

Siemię lniane to bogactwo witamin i minerałów, które są ważne dla naszej skóry, włosów i paznokci. Wpływa na szybszy porost włosów, a efekt uboczny w postaci przeźroczystego śluzu może zostać wykorzystany jako maseczka na włosy i cerę. Wystarczy pić 1 raz dziennie napa z siemienia lnianego, aby zauważyć widoczną poprawę funkcjonowania całego organizmu.

Jak spożywać siemię lniane?

Forma przyjmowania siemienia lnianego zależy od naszych preferencji. Niektórzy mielą nasiona, dzięki czemu uzyskują gotowy proszek, który zalewa się wrzątkiem. Taki napar należy wypić. Warto pamiętać, aby nie kupować zmielonego siemienia w aptece, gdyż proces obróbki i mielenia mechanicznego w wytwórniach zmniejsza ilość cennych substancji. Wystarczy kupić ziarna i zmielić je w sposób samodzielny. Inna forma spożywania siemienia lnianego polega na jedzeniu ziarenek prosto z opakowania. Niestety smak może nie trafić w gusta wszystkich.

Czy warto pić siemię lniane?

Mnogość korzyści zastosowania siemienia lnianego mówi wręcz sama za siebie. Łagodzenie problemów żołądkowych i jelitowych jest niezwykle ważne. Zaburzenie gospodarki elektrolitowej może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia danego człowieka. Korzystna jest również regeneracja naskórka, poprawa kondycji włosów oraz dużo mocniejsze paznokcie. Warto stosować siemię lniane w każdym wieku. Zaledwie 1 szklanka tego naparu dziennie może zmienić życie na lepsze.

Leave a Reply