Skutki niedoboru witaminy D3

Zdrowie

Każda witamina ma ściśle określone działanie dla ludzkiego organizmu i każda witamina równocześnie też odpowiada za funkcjonowanie organizmu w bardzo konkretnym aspekcie. My w tym miejscu będziemy chcieli nieco bardziej pochylić się nad witaminą D3. Nie chodzi zatem o witaminę D, ale o jej konkretną odmianę, a ma to bardzo duże znaczenie.

Działanie witaminy D

Mówiąc o owej witaminie, nie można nie wskazać na konkretne działanie, jakie ona wykazuje, nie można nie wspomnieć na jakie elementy ona wpływa. Za co zatem odpowiada owa witamina? Wskażemy na takie aspekty jak:

  • mineralizacja układu kostnego,
  • regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej,
  • rozwój zębów, co ma bardzo duże znaczenie w odniesieniu do dzieci.

Nie można zatem nie zadbać o to, aby ową witaminę w odpowiedniej ilości dostarczyć do każdego organizmu. O witaminie D słusznie mówi się jako o witaminie słońca, gdyż jest ona syntetyzowana podskórnie w wyniku działania promieni słonecznych. Musimy jednakże podkreślić to, że w naszym kraju mamy do czynienia ze zbyt małą ilością dni słonecznych, a tym samym zadbanie o prawidłową ilość dostarczanej do organizmu witaminy D wymaga zastosowania odpowiedniej diety oraz suplementów diety. Witamina D występowanie jest zagadnieniem, które nie dotyczy tylko samego słońca, ale różnych produktów. Nie będzie jednak mowy o diecie, o produktach spożywczych, gdyż tam owej witaminy próżno będziemy szukać. Natomiast jak najbardziej warto jest sięgnąć po suplementy diety z dużą zawartością owej witaminy. Zasadniczo jest to witamina D dla dorosłych i dla dzieci, a tym samym powiemy, że każdy z nas jej potrzebuje w odpowiednich ilościach.

Groźne zjawisko

Niewątpliwie zarówno nadmiar jak i niedobór owej witaminy może być dla ludzkiego zdrowia bardzo groźny i należy o tym bezwzględnie pamiętać. Tę witaminę możemy zatem przedawkować, ale nie wolno jej także dostarczać w zbyt niskich ilościach. Jeszcze raz podkreślmy to, że w głównej mierze chodzi o to, aby odpowiednią ilość godzin spędzać na podwórku w dni słoneczne. To nam zapewni sporą ilość tej witaminy. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mieli do czynienia z takim zjawiskiem, jakim jest witamina D niedobór. Czym się to zjawisko objawia? Na pewno będziemy chcieli wskazywać na takie elementy jak bóle stawowe, bóle kostne, bóle w okolicach przyzębia, utrata apetytu, biegunka, kłopoty ze snem, pieczenie w jamie ustnej czy też zaburzenia widzenia.

To tylko niektóre z możliwych skutków niedoboru owej witaminy, a skoro wspomnieliśmy o niedoborze, to jednocześnie też warto wskazać na nadmiar przyjmowanej witaminy. W tym przypadku będziemy wskazywać na takie efekty jak chociażby nudności, utrata apetytu, osłabienie, uczucie pragnienia, wymioty, pocenie się, wzmożone oddawanie moczu, ból głowy, ból oczu oraz świąd skóry. Tym samym także będziemy mogli mówić o wielu dosyć groźnych zjawisk w naszej codzienności. O prawidłową dawkę witaminy po prostu musimy zadbać, aby móc mówić o dobrym stanie zdrowia i dobrym samopoczuciu.

Leave a Reply