Endodoncja, określana potocznie mianem leczenia kanałowego jest niezwykle skomplikowanym i czasochłonnym zabiegiem dentystycznym, który niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia powikłań. Czym może skutkować źle przeprowadzone leczenie kanałowe zęba? Jakie niepokojące objawy powinny nakłonić nas do ponownej wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Czym jest endodoncja?
Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest główną metodą terapii stomatologicznej, polegającej na leczeniu nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi. Endodoncja jest jedynym rozwiązaniem, które zapobiega ewentualnej ekstrakcji (usunięciu) zęba. Celem leczenia kanałowego jest skuteczne usunięcie zmienionych chorobowo tkanek oraz następne zastąpienie ich specjalnym wypełnieniem.
Najczęściej występujące powikłania
O czym wspominaliśmy na samym wstępie, endodoncja jest procesem wieloetapowym, czasochłonnym i niezwykle wymagającym. Oprócz odpowiedniego wyposażenia gabinetu stomatologicznego istotną rolę w tym wypadku odgrywa również wiedza i doświadczenie samego dentysty. Niestety nie zawsze leczenie kończy się sukcesem, wystarczy jeden niewielki błąd, by pacjent zmagał się z powikłaniami, do których zaliczyć możemy między innymi:
– przebicie korzenia zęba tzw. perforacja,
– niedostateczne oczyszczenie (opracowanie) kanałów zębowych lub pominięcie, któregoś z nich;
– niedopełnienie lub przepchnięcie poza kanał materiału wypełniającego,
– pęknięcie bądź złamanie korony lub korzenia zęba będące przyczyną wystąpienia infekcji bakteryjnych,
– przetoka ropna nad zębem,
– złamanie narzędzia kanałowego w trakcie zabiegu,
– silny ból utrzymujący się w trakcie i po zakończeniu leczenia połączony z obrzękiem tkanek otaczających ząb.
Powtórne leczenie kanałowe
Endodoncja jest inwazyjnym zabiegiem, któremu często, pomimo podania znieczulenia towarzyszy silny ból, mogący utrzymywać się do kilku dni po zakończonym leczeniu. W sytuacji, kiedy dolegliwości bólowe nie ustępują, a wręcz przeciwnie nasilają się, dodatkowo występuję obrzęk tkanek otaczających leczony ząb oraz wysoka gorączka, należy bezzwłocznie udać się do stomatologa. Są to objawy wskazujące na źle bądź niedokładne przeprowadzenie leczenia kanałowego. Po zdiagnozowaniu problemu lekarz ustala dalszy plan terapii stomatologicznej. Niemniej jednak w większości takich przypadków konieczne jest wykonanie zabiegu określanego jako re-endo, co odnosi się do powtórnego leczenia kanałowego.
Materiał powstał przy współpracy z firmą Medykus.