Soczewki kontaktowe na noc. Na czym polega metoda ortokorekcji?

Zdrowie

Ortokorekcja polega na zakładaniu specjalnych soczewek tylko na noc. Metodę ortokorekcji stosuje się w leczeniu krótkowzroczności, szczególnie u dzieci i młodzieży. Soczewki na noc to wygodny sposób korygowania wady wzroku, bez konieczności noszenia szkieł kontaktowych w ciągu dnia.

Soczewki na noc a krótkowzroczność

Soczewki Ultraflex to wygodna i skuteczna metoda korygowania różnych wad wzroku, w tym także krótkowzroczności. Wada wzroku powoduje niewyraźne widzenie obiektów oddalonych, przy zachowaniu pełnej ostrości widzenia rzeczy znajdujących się blisko oczu. Problemy z ostrością wzroku spowodowane są zniekształconym kształtem gałki ocznej, która u krótkowidzów jest za długa, przez co światło, dostające się do wnętrza oka, ogniskuje się przed siatkówką, a nie na siatkówce (jak w przypadku zdrowego oka).

Na czym polega ortokorekcja?

Ortokorekcja jest niechirurgiczną metodą korekcji krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych, które zakłada się tylko na noc. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, że podczas snu zmieniają krzywiznę rogówki. Rano, po zdjęciu soczewek, widziany obraz jest ostry i nie zachodzi potrzeba stosowania dodatkowych metod korekcji, jak soczewki dzienne czy tradycyjne okulary korekcyjne.

Jak działają soczewki na noc?

Soczewki ortokorekcyjne to soczewki twarde, które zostały wykonane gazoprzepuszczalnych materiałów, zapewniających komfort w czasie użytkowania. Ortosoczewki zakłada się tylko na noc. Podczas snu soczewka znajdująca się na oku pacjenta oddziałuje na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt i korygując tym samym krótkowzroczność. Rano po zdjęciu szkieł kontaktowych pacjent cieszy się ostrym wzrokiem i nie musi stosować dodatkowych metod korekcji. Należy jednak pamiętać, że działanie soczewek ortokorekcyjnych jest odnawialne, co oznacza, że po zaprzestaniu ich zakładania na noc, rogówka stopniowo wróci do pierwotnego kształtu, a wzrok pogorszy się.

Zalety ortokorekcji

Metoda ortokorekcji jest szczególnie polecana dla dzieci i młodzieży. Zakładanie soczewek na noc pozwala rodzicom mieć kontrolę nad poprawnym stosowaniem szkieł kontaktowych przez ich pociechy. Ortokorekcja jest również wygodna, ponieważ nie zachodzi potrzeba stosowania soczewek dziennych czy okularów w ciągu dnia.

Leave a Reply