Sposoby na wywołanie okresu

Zdrowie

Zdarzają się sytuacje, że nawet najlepiej funkcjonujący organizm, może się rozregulować, czego efektem będzie właśnie brak okresu. Sytuacja ta, dodatkowo stresuje kobiety, które obawiają się ciąży, a także dłużej trwającego zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niekiedy popularny PMS potrafi utrudnić kobietom funkcjonowanie, więc gdy nie pojawia się wyczekiwana miesiączka, warto poszukać sposobów na jej wywołanie.

Przyczyny spóźniającego się okresu

Zanim poznamy sposoby na wywołanie miesiączki, warto poznać także przyczyny jej spóźnienia. Oczywiście może być ich wiele, a pierwszą, która przychodzi do głowy i wielu kobietom spędza sen z powiek, jest ciąża. Także, jeśli nie stosujemy antykoncepcji hormonalnej, warto w pierwszej kolejności wykonać test ciążowy, by wykluczyć jedną z możliwych przyczyn. Jeśli sytuacja nieregularnych cykli, trwa od dłuższego czasu, warto skonsultować tą sytuację z ginekologiem. Postawi on odpowiednią diagnozę, a także dobierze leczenie. Poza wymienionymi czynnikami, jest jeszcze wiele innych, które mogły opóźnić krwawienie. Możemy do nich zaliczyć:

  • długo działający stres
  • zaburzenia hormonalne kobiety
  • nieregularne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej
  • drastyczna zmiana klimatu
  • ciągłe zmęczenie
  • drastyczna dieta

Wszystkie wyżej wymienione czynniki, mogą opóźnić miesiączkę. Jednak istnieją pewne sposoby, które mogą skutecznie ją wywołać.

Jak wywołać okres?

Jak wywołać okres? To pytanie, które przeszło przez głowę nie jednej z nas, czekającej na miesiączkę. Po pierwsze musimy wykluczyć ewentualną ciąże, czyli wykonać test. Jeśli pokaże on brak ciąży, możemy przejść do wypróbowania poszczególnych sposobów. Oto niektóre z nich:

  • aspiryna – według niektórych kobiet, jest to jeden ze skutecznych sposobów na wywołanie miesiączki. Lek ten jest znany ze swoich właściwości rozrzedzających krew. Jednak są pewne aspekty, których należy przestrzegać. Nie wolno przyjmować zbyt dużej dawki leku, czyli maksymalnie dwie tabletki. Należy też pamiętać, że aspiryna działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W większych dawkach może spowodować krwawienia z nosa, a także spowodować uszkodzenia wątroby.
  • ciepła kąpiel – ciepła kąpiel także wpływa na rozrzedzenie krwi, co oznacza, że może być skutecznym sposobem na wywołanie miesiączki. Pamiętajmy jednak, że ciepła woda może doprowadzić do poparzeń czy nawet omdlenia. Także może doprowadzić do krwotoku zagrażającego życiu.
  • czerwone wino/alkohol – przyjmuje się, że alkohol działa rozrzedzająco na krew. Wypicie go może więc przyspieszyć wystąpienie miesiączki. Jednak powinniśmy ten sposób stosować z rozsądkiem.

Pamiętajmy, mimo wszystko spóźniająca się miesiączka, powinna być skonsultowana z ginekologiem, celem wykonania dodatkowych badań i upewnienia się, że nie jest ona spowodowana żadną poważniejszą chorobą czy dolegliwością. Ginekolog, pomoże też uregulować nieregularne cykle, przez co nie będziemy musieli się już stresować, kilkoma dniami spóźnienia, a także cierpieć z powodu dokuczającego nam, przedłużającego się PMS.

Leave a Reply