Przeglądając niejedno forum kulturystyczne, co rusz można natknąć się na pytania w stylu „jakie suplementy przed treningiem?” oraz „jakie suplementy po treningu?”. Chcąc znaleźć na nie rzetelną odpowiedź, warto się zapoznać z poniższym artykułem, z którego dowiesz się, po jakie suplementy można z korzyścią sięgać przed i po intensywnym wysiłku fizycznym.
Przed treningiem
Kreatyna
Jakie są najpopularniejsze suplementy? Z pewnością należy do nich kreatyna, która ma wiele korzystnych właściwości z punktu widzenia budowania masy i siły mięśni. Polegają one m.in. na wspomaganiu syntezy białek, lepszej wydolności organizmu, zmniejszeniu uczucia zmęczenia czy szybszej regeneracji potreningowej. Kreatyna spożywana przed treningiem sprzyja więc uzyskiwaniu lepszych rezultatów na siłowni, jednak trzeba pamiętać, żeby w celu uzyskaniu optymalnych efektów przyjmować ją razem z węglowodanami.
Beta-alanina
Trening oporowy jest dość męczący i powoduje duże zużycie energii, szczególnie jeśli wykonuje się ćwiczenia wielostawowe na większych ciężarach. Do takiego wysiłku warto się odpowiednio przygotować, w czym bardzo pomaga beta-alanina. Dzięki niej podnosi się wytrzymałość organizmu i zmniejsza się uczucie zmęczenia, a obolałość mięśniowa po ciężkim wysiłku fizycznym nie jest tak dokuczliwa lub wręcz staje się zupełnie nieodczuwalna. Dlatego sięga się po nią po treningu, zabezpieczając się przed ewentualnymi „zakwasami” (które w rzeczywistości „zakwasami” nie są, a jednocześnie poprawiając wydolność.
Arginina
Podczas treningu zależy Ci na jak najlepszej wydolności, wytrzymałości i sile mięśni – w uzyskaniu oczekiwanych parametrów skuteczne wsparcie zapewnia arginina. Wynika to z faktu, że potęguje ona działanie azotu w organizmu, który z kolei skutkuje większym uczuciem tzw. „pompy” i korzystnie wpływa na syntezę białek. Dzięki argininie trening może być cięższy i dłuższy, a regeneracja po nim staje się efektywniejsza.
Po treningu
Kreatyna
Optymalny efekt stosowania kreatyny można uzyskać dzięki jej spożyciu zarówno przed treningiem, jak i po nim. Warto po nią sięgać po wysiłku fizycznym, aby wspomóc syntezę białek i poprawić regenerację, a tym samym przyspieszyć proces budowania masy oraz siły mięśni.
Białko
Trening sprawia, że włókna mięśniowe rozpadają się, a w ich miejsce powstają nowe – silniejsze, wytrzymalsze, większe. Proces ten wymaga jednak nie tylko pracy mięśni w trakcie ćwiczeń, ale również dostarczenia organizmowi niezbędnego budulca, jakim jest białko. Jeżeli nie ma się czasu lub ochoty na przygotowywanie posiłku potreningowego bogatego w ten makroskładnik, z powodzeniem zastąpi go odżywka białkowa. Zawarte w niej aminokwasy dostarczą „cegiełki” niezbędne do budowy mięśni.
Gainer lub carbo
Utrata energii podczas treningu wiąże się z koniecznością jej uzupełnienia. Ponieważ najlepszym jej źródłem, które szybko się wchłania i zapewnia przypływ witalności w krótkim czasie, są węglowodany proste, powinno się je spożyć po treningu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjąć je jako carbo bądź gainer.